Emek

Köylüler DEDAŞ’ı ateşe verdi

H. Merkezi: T. Kürdistanı’nda, “kaçak elektriği” bahane eden DEDAŞ, elektrik kesintilerine devam ederken, elektrik ve dolayısıyla su konusunda sıkıntı yaşayan halk sokaklara dökülerek eylemler gerçekleştirdi.

DEDAŞ tarafından bir süredir T. Kürdistanı’nda elektrik kesintileri ile halkın yaşamı zorlaştırılmaya çalışılıyor. Amed, Riha, Merdîn, Êlîh (Batman), Siirt ve Şırnak’ta Türkiye ortalamasının 3 katı elektrik kullanıldığını iddia eden DEDAŞ, kaçak elektrik oranının yüzde 75′in üzerinde olduğu, kırsal kesimlerde ise bu oranının yüzde 90 seviyesini aştığını söyleyerek, bölgeye elektrik vermeyeceklerini açıkladı.

 

Halk tepkili!

Bunun üzerine halk sokaklara döküldü. İlk olarak 28 Haziran’da Merdîn’in ilçelerinde de DEDAŞ’ın bankalardaki tarımsal destekleme primlerine elektrik borçları nedeniyle bloke koydurmasını protesto eden köylüler, kurum binasında eylem gerçekleştirmişti.  Derik ve Kızıltepe ilçesindeki protestolarda, kolluk kuvvetleri halka saldırmış, çatışmalar yaşanmıştı.

30 Haziran günü de Şirnex’in Silopi ilçesinde DEDAŞ binasının ateşe verilmesi ardından, Amed’de de Urfa yolu üzerindeki DEDAŞ merkez binası köylüler tarafından basıldı.

 

“Elektrik kesintisi nedeniyle su sorunu yaşanıyor”

Êlîh’te ise da son haftalarda DEDAŞ’ın elektrik kesme uygulaması sonucu yaşanan su kesintileri tepki konusu oldu.  Bunun üzerine 30 Haziran günü belediye eşbaşkanları bir basın toplantısı düzenledi.

Batman Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Akel, önceki yıl olduğu gibi bu yıl da DEDAŞ ve TEİAŞ’tan kaynaklı elektrik kesintileri ve elektrik salınımı sebebiyle bölgenin pek çok ilinde yaşanan su kesintilerinin Êlîh’te de etkili olmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Akel, yıllardır kalıcı bir çözüm bulunmayan salınım ve elektrik kesintileri nedeniyle su pompaları devre dışı kalan belediyelerin bulundukları kente su vermekte zorlandığını dile getirdi. Akel, “Aynı sıkıntıyı biz de yaşıyoruz. Yaşanan bu sıkıntının kaynağı ve gerçekler konusunda halkımızı bilgilendirmek zorundayız. Halkımızın şunu iyi bilmesini istiyoruz; kentte yaşanan su kesintilerinin nedeni, elektrik kesintileri ve voltaj dengesizliğine bağlı elektrik salınımlarıdır” dedi.

 

“Yetkililer bu rezalete son vermelidir”

29 Haziran günü Güneydoğu Anadolu Dernekler Federasyonu (GÜNFİAD), sıcaklığın 50 dereceyi bulduğu Kürt illerinde DEDAŞ yetkilileri tarafından elektriklerin keyfi olarak kesilmesinin kabul edilemez olduğu tepkisinde bulunarak “Dillerinden sözde vatan, millet ve memleket meselesini düşürmeyen yetkililer artık bu rezalete bir son vermelidir” çağrısını yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu