DünyaGüncel

Kolombiya’da hükümet karşıtı protestolar yeniden başladı

Kolombiya'da hükümet karşıtı eylemlerde ilgili çözüm bulmak amacıyla bir araya gelen hükümet ile Ulusal Grev Komitesi arasındaki görüşmede anlaşma sağlanamaması nedeniyle sokaklar yeniden hareketlendi.

Kolombiya Ulusal Grev Komitesinin çağrısı üzerine başta başkent Bogota olmak üzere Medelllin, Cali, Baranquilla, Popayan gibi birçok kentte bir araya gelen binlerce kişi Devlet Başkanı Ivan Duque hükümetini bir kez daha protesto etti.

Bogota’nın bazı sokaklarında yapılan eylemlerde 5 kişi yaralandı.

Ülkenin güneybatısındaki Popayan kentinde ise polis eylemcilere göz yaşartıcı gaz ve copla saldırdı. Eylemciler ile polis arasında yaşanan çatışmada 22 kişi yaralandı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Devlet Başkanı Ivan Duque’nin başkanlığında dün başkent Bogota’daki Devlet Başkanlığı Sarayı Casa de Narino’da gerçekleşen toplantıda, kamu düzeninin sağlanması ve komitenin talepleri tartışılmış ancak uzlaşma sağlanamamıştı.

Grev Komitesi, dün yaptığı açıklamada, devlet başkanı ile uzlaşılamadığı takdirde “grevi derinleştirmeye” ve sokaklarda kalmaya devam edeceklerini duyurmuştu.

Eylemcilerin talepleri arasında, temel protesto hakkı için tüm demokratik güvencelerin ve özgürlüklerin sağlanması, Kolombiya toplumsal olaylara müdahale birimi ESMAD’ın tasfiye edilmesi ayrıca ulusal diyalog masasının kurulması suretiyle tüm sorunların müzakere edilmesi yer alıyor.

Kolombiya Ombudsman Ofisinden yapılan son açıklamada, 28 Nisan’da genel grevle başlayan vergi yasası karşıtı eylemlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 42 olduğu belirtilmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu