DünyaGüncel

Kolombiya’da “vergi reformu” eylemlerinde 19 kişi yaşamını yitirdi

Kolombiya'da 6 günden bu yana devam eden vergi reformu karşıtı kitlesel eylemlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 19'a, yaralıların sayısı ise 846'ya çıktı.

Kolombiya Ombudsman Ofisi’nin Ulusal Başsavcılık Ofisi ve Ulusal Polis raporlarına dayanarak yayımladığı verilere göre, 28 Nisan’dan bu yana ülke genelinde düzenlenen protestolarda 1’i polis 19 kişi öldü, 846 kişi yaralandı.

Protestoların merkezi konumundaki, başkentin tarihi Bolivar Meydanı’na yürüyen eylemciler, ellerindeki döviz ve pankartlarla bir kez daha Devlet Başkanı Ivan Duque’nin ekonomi politikalarına tepki gösterdi.

Başta Medellin kenti olmak üzere Cali ve Barranquilla’da da meydanlara yürüyen binlerce kişi, hükümeti ve polisin eylemcilere yönelik saldırısını protesto etti.

Kolombiya toplumsal olaylara müdahale birimi ESMAD mensubu polisler ile eylemciler arasında, Bogota’nın bazı bölgelerinde çatışmalar çıktı.

Polisin eylemcilere biber gazı, ses bombası ve tazyikli suyla saldırması üzerine halk, taş, molotof kokteyli ve havai fişek ile polise karşılık verdi.

Eylemlerde 431 kişiyi gözaltına alındı.

Savunma Bakanı Diego Molano, yaptığı açıklamada, sokaklardaki şiddet olaylarından eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ve Ulusal Kurtuluş Ordusu’nu (ELN) sorumlu tuttu.

Halkın vergi reformu yasa tasarısına karşı sürdürdüğü eylemler sonrası Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, 2 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısında, yasa tasarısını geri çekme kararı aldığını açıkladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu