Gençlik

Konya’da Öğrenciler YÖK’e karşı isyanda!

Konya: Konya’da bugün(6 Kasım) Selçuk üniversitesi ve Necmettin Erbakan üniversitesi öğrencileri YÖK’ün kuruluşunu protesto etmek için rektörlüğe yürüyüş gerçekleştirdi.

Yoğun polis baskısı altında gerçekleşen yürüyüşe Halkların Demokratik Kongresi Gençlik Meclisi, GENÇ-SEN, Öğrenci Kolektifleri ve TKP’li Öğrenciler katıldı.

Yürüyüş sırasında polisle arbede yaşandı.

Rektörlük önünde basın açıklamasını okuyan Gökçe Bostancı, YÖK’ün kurulmasıyla üniversiteler özerk, özgür düşünceye dayalı, toplum için bilim üretildiği anlayıştan çıkarılarak neo-liberal politikalarla piyasacı bir duruma getirildiğini belirtti.

Bostancı, yeni YÖK yasa taslağında, üniversitelerdeki sermaye dolaşımının önündeki engellerin kaldırılması için kamu üniversitelerinde kurulması öngörülen üniversite konseylerinde yer alacak kentin vergi rekortmenlerinin de içinde bulunduğu konseylerle, üniversiteleri sermayeye peşkeş çektiğini vurguladı.

Ayrıca, bugün parasız, bilimsel, anadilde eğitim isteyen 3000’e yakın öğrencinin hapishanelerde bulunduğunu ve bunların birçoğunun 57 gündür açlık grevinde olduğunu belirterek taleplerin bir an önce karşılanmasını istedi.

Bostancı son olarak, AKP’nin tüm bu oyunlarını bozmak ve bağımsız, demokratik bir üniversite için sokakta olacaklarını, YÖK’ü tamamen ortadan kaldırmak için 9 Kasım’daki büyük öğrenci mitinginde yerini alacaklarını söyleyerek tüm öğrencileri birleşik mücadeleye çağırdı.

Konya YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu