Emek

“Koronavirüs kaparsam sorumluluk bana ait”

İstanbul Çekmeköy'de inşaatı devam eden Koray İnşaat'a ait Koray Kasaba 4. Etap Şantiyesi'nde çalışan işçilere zorla belge imzalatılmak istendi.

“Evde Kal” çağrıları bir yandan basın, yayın organları ve devlet yetkilileri tarafından yaşamın her yanında yoğun bir şekilde yapılırken diğer yandan başta inşaat olmak üzere pek çok sektörde emekçiler hijyenik olmayan ve salgına davetiye çıkaran koşullarda çalışmayı sürdürüyor.

Bu da yetmezmiş gibi patronlar salgına dair hiçbir önlem almazken hastalık riski altındaki işçilere baskı uygulamaya devam ediyor.

İstanbul’da yaşanan son olay patronların salgın durumununda hastalığa yakalanan işçiyi sorumlu tutmak için zorla belge imzalatmaya çalışıyor.

BBC Türkçe’den Fundanur Öztürk’e konuşan inşaat işçileri, belgeyi imzalamayı kabul etmeyenlerin istifaya zorlandığını ifade etti. İşçilerin BBC’ye gönderdiği ses kaydı ve videolarda, işverenin işçileri taahhütnameyi imzalama konusunda ikna etmeye çalıştığı, imzalamayan işçilerin ise istifa ya da ücretsiz izin dilekçesi vermesini talep ettiği görüldü.

İşçilerin imzasına belgede şu ifadeler yer alıyor:

“…Kamp alanı/odalar ve yıkanma yerini kendi istek ve irademle kullandığımı, kampta kalmak istediğimi, bu dönem içinde işverenlikçe ülkemizin içerisinde bulunduğu bu olağanüstü duruma ilişkin alınan tedbirlere harfiyen riayet edeceğimi, işverenlikçe belirtilen kurallara uymamamdan veya sair şartlardan dolayı işyerinde bulunduğum dönem içinde kendime olası bir koronavirüs bulaşması vakasından dolayı olabilecek tüm zararlardan dolayı tamamen kendimin sorumlu olduğunu,

“Yukarıdaki arz ve izah edilen neden ve gerekçeler ile işverenliğe herhangi bir cezai, idari, yasal ve hukuki sorumluluk yükletilemeyeceğini, bu konularda hangi nam altında olursa olsun işverenliğe karşı hiçbir talep ve iddiada bulunamayacağımı ve işverenin söz konusu kampta kalmamdan ve bu virüs ile hastalanmamdan dolayı doğacak zararlardan herhangi bir sorumluluğunun bulunmadığını/bulunmayacağını kabul, beyan ve taahhüt ederim.”

Fotoğraf: BBC Türkçe

Koray İnşaat, işçilerin imzasına sunulan bu belgeyi ve şantiyedeki olumsuz çalışma koşullarına ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu