Gençlik

KOÜ’de faşist provokasyon

Şirnex-Roboski’de 34 Kürt köylüsünün bombalanarak katledilişinin birinci yıldönümü için 27 Aralık’ta Kocaeli HDK Gençlik Meclisi‘nin örgütlediği anmaya çağrı için kampüs içerisinde toplu şekilde yapılan bildiri dağıtımı sırasında faşist bir sivil güruhun provokasyonuyla karşı karşıya geldik.

İlk olarak sözlü tacizde bulunan faşistlere karşılık verildiğinde sopalarla saldırmaya başladılar. Bizim karşılık vermemizle kaçmaya başlayan faşistleri kampüsten dışarı çıkardık.

 

Hastane önünde ikinci provokasyon

Yaşanan gerginlik sırasında bir arkadaşımız başından yaralandı ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Ayrıca çıkan kavgada birçok faşistin de yaralandığını öğrendik.

Olayı öğrenen birçok arkadaşımızla birlikte hastane önünde bekleyişe geçtik. Bunun üzerine hastane önüne çevik kuvvet yığınağı yapıldı.

Sivil faşistlerin burada polis barikatına güvenerek sözlü saldırıda bulunmasıyla tekrar gerginlik yaşandı ancak bu provokasyon girişimini boşa çıkardık. Bu sırada “Umuttepe faşizme mezar olacak”, “Faşizmi döktüğü kanda boğacağız”, “Yaşasın devrimci dayanışma” vb. sloganlar atarak, durumu protesto ettik.

Faşistlerin dağılmasının ardından okulda yapılacak anmaya çağrı yapıldıktan sonra biz de okula döndük.

 

Yönetim-polis-sivil faşist işbirliğine karşı dayanışma

Yeni eğitim yılı başlamadan yürürlüğe konan yeni yönetmelikle birlikte saldırıların da somut bir şekilde artmaya başladığı üniversitemizde, üniversite yönetimi-polis işbirliği ile gerek demokratik eylemlerimiz engelleniyor gerekse faşist gruplar eliyle provokasyon yaratılarak demokratik üniversiteler mücadelemizi sindirmeye çalışılıyor.

Devrimci dayanışmanın tüm yakıcılığıyla hissedildiği üniversitemizde bu tür provokasyonları ancak daha fazla bir arada durarak püskürtebiliriz. Bunu 27 Aralık günü yapacağımız anma eylemiyle göstereceğiz.

 

Kocaeli YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu