Gençlik

KOÜ’den Taksim’de direnenlere bin selam!

Umuttepe Kampüsü’nde bugün toplanmaya başlayan Kocaeli Üniversitesi öğrencileri saat 12.00’de rektörlüğe doğru yürüyüşe geçti. ÖGB barikatını aşan öğrenciler rektörlük önünde “Sınavların iptal edilmesi” için direniş başlattılar.

Taksim’den tüm Türkiye’ye yayılan direniş kıvılcımına Kocaeli Üniversitesi de yanıtsız bırakmadı.

Sosyal tesisler önünde toplanan 600 aşkın öğrenci hep bir ağızdan “Her yer Taksim her yer Direniş”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Hükümet istifa” “Direne, direne kazanacağız” sloganlarıyla rektörlüğe doğru yürüyüşe geçtiler.

Yürüyüşü engellemek amacıyla ÖGB barikat kurdu. Barikatın kurulması üzerine öğrenciler ÖGB’nin üzerine koşarak barikatı yıktılar. Rektörlüğün önüne gelindiğinde öğrenciler sık sık “Öğrenciler burada rektör nerede”, “Rektör istifa”, “Polis defol üniversiteler bizimdir”, sloganlarını haykırdılar.

Daha sonra öğrenciler rektör yardımcısı Hasret Çomak’a “Gözaltına alınan öğrenciler için sınavların iptal edilmesi ve polisin derhal üniversiteyi boşaltmasını” talep ettiler. Rektör yardımcısının  bu talepleri  senatoda değerlendirip düşüneceklerini  ama burada öncelikli olarak kitlenin dağılmasını “rica etti”.

Açıklamadan sonra öğrenciler rektörlük önünü direniş alanı ilan edip taleplerinin kabul edilene kadar burada kalacaklarını açıkladılar. Şu an direniş devam etmektedir gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

 

Kocaeli YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu