Güncel

“Köyümüzde Gölet İstemiyoruz”

Dersim: Dersimin Çemişgezek ilçesinde bulunan Paşacık köyüne yapılmak istenen gölet 17 Nisan günü köy halkı tarafından protesto edildi.

Yaklaşık 1/2 yıldır yapılması planlanan gölet projesi daha önce de hayata geçirilmek istenmiş fakat köylülerin eylemlikleri sonrasında proje yapımı ertelenmiştir. Gölet projesinin tekrar hayata geçirilmek istenmesi üzerine köy halkı protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüş kolunun en önünde yürüyen minik köy sakinleri ellerinde, “Gölette boğulmak istemiyorum”, “Gölet/sıtma, sıtma ölüm getirir”, “Gölet ranttır” dövizleri taşıdı.

Köye gölet için gözlem heyetinin geleceğini öğrenen köy halkı yüzde yüz’e yakın bir katılımla, köy meydanından heyetin keşif yaptığı yere kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Keşif yapıldığı sırasında köy halkının protestosuyla karşılaşan heyet, köy muhtarı ve avukatlar ile bir görüşme yaptı. Görüşme esnasında köylüler isteklerini heyete bildirdikten sonra, heyet köyden ayrıldı.

İç güvenlik yasasının ardından her eyleme yoğun yığınak yapan kolluk güçlerinin, bu eylemde de sanki savaşa gider gibi köye gelmeleri dikkat çekti. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu