Güncel

Kırbayır ailesi Kars’a gidiyor

H. Merkezi: Berfo Ana’nın mücadelesi devam ediyor.

12 Eylül AFC döneminde gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın katilleirnin bulunması için mücadele eden 105 yaşındaki Berfo Ana geçtiğimiz yıl yaşamını yitirmişti, mücadelesi çocukları tarafından devam ediyor.

Aile katillerin bulunmasına ilişkin bir soruşturma başlatılıncaya kadar Kars Adliyesi önünde oturma eylemine başlayacak. 

Cemil Kırbayır, 12 Eylül askeri faşist darbesinin ardından Kars’ta gözaltına alındı. Bir hafta Göle’de 247. Piyade Komutanlığı’nda bekletildi. Oradan Kars’a, 9. Kolordu’ya bağlı Sıkıyönetim Askeri Gözetim Evi’ne götürüldü. Ağabeyi Mikail Kırbayır, elbise ve harçlık götürüp, ondan gönderilen notu aldığında 7 Ekim günüydü ve Cemil Kırbayır hayattaydı.

Aileye sonraki günlerde Cemil’in kaçtığı söylendi oysa gözaltında işkence ile katledildiğine dair onlarca tanık gerçeği anlattı.

Ancak ailenin yürüttüğü hukuki mücadele sonuç vermedi. Oğlunun bir gün geleceği beklentisiyle kapısını hiç kapatmayan Berfo Ana, Cemil Kırbayır’ın bulunması için her yerde mücadele yürüttü. Befo Ana Galatasaray meydanında günlerce oğlunun bulunması için mücadele verdi, Dolmabahçe’de Başbakan’dan oğlunu istedi. Başbakan’ın söz vermesi üzerine Meclis İnsan Haklarını Araştırma Komisyonu’nda Cemil Kırbayır ve Tolga Baykal Ceylan için alt komisyon kuruldu. Ancak yapılan her şey göstermelikti.

Devlet Cemil’i katlettiğini kabul etti ancak soruşturmada hiçbir gelişme yaşanmaması üzerine, Kırbayır ailesi Kars’a gidecek ve soruşturma başlatılana kadar oturma eylei yapacak.

Aile, yarın (18 Haziran) saat 09.00’da Kars Savcılığı’na giderek savcı ile görüşme yapacak.

Cemil Kırbayır’ın gözaltında kaybedildiğinin devlet tarafından kabul edilmiş olduğunun altını çizen abisi, “Katiller belli olduğu halde Kars Savclığı bir işlem yapmadı. Yargı niçin bunları koruyor?” diye sordu.

Kırbayır, kendilerine bir yanıt verilene kadar adliye önünde oturma eylemi yapılacağını bildirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu