Manşet

KTÜ Farabi Hastanesi’nde direniş sürüyor

Ankara: Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde çalışan ve yılbaşı gecesi işten atılan 68 taşeron işçisi hastane önündeki direnişlerini sürdürüyor. 

Kurdukları çadırın kaldırılmasına rağmen tekrar direniş çadırını kuran işçiler, 15 Ocak günü birçok kurumun da verdiği destekle bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamayı yapan SES Trabzon Şube Başkanı Ümit Pamuk, “Direnişimiz 1 Ocak’tan bu yana kar, soğuk demeden devam ediyor. Ancak siz sıcak işyerlerinizde, özel villalarınızda ya da kendinize tahsis edilen lojmanlarınızda oturup bu çığlığı duymazdan geliyorsunuz. Bu nasıl bir vicdandır? Bu nasıl insanlıktır? Sizden istedikleri sadece işleri. Kendinize sağladığınız ayrıcalıklardan talep etmiyorlar” derken işe devam eden işçilerin işten çıkarılan arkadaşlarıyla görüşmelerinin Rektörlük tarafından yasaklandığını belirtti.

Direniş devam ederken Trabzon’daki devlet yetkilileri de boş durmuyorlar. Valilik tarafından görevlendirilen müfettişlerin başhekimliğe yakın çalışanlarla yaptıkları görüşmelerde, hastanede hiçbir sorunun olmadığı ve tasarruf adı altında işçilerin haklı bir sebeple işten atıldıkları gibi cevaplar verildiği belirtildi.

Ayrıca işçiler işten atılmadan önce Rektörlük’ün ile Başhekimlik’in mülakat yaparak işçi listesi hazırladığı ve işçi listesindeki işçileri çalıştırmaya başlamak için direnişteki işçilerin direnişlerini bitirmesini bekledikleri söyleniyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu