Güncel

Kürdistan’da Newroz kutlamalarına saldırı

Êlîh (Batman)

Sabah saatlerinden itibaren başlayan çatışmaların ardından yeniden Şehirlerarası Otogar yanında bulunan Newroz Alanı’na gitmek için Koçerler Bulvarı’nda onbinler toplandı. Aralarında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, BDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan, Avrupa eski Parlamenteri Feleknaz Uca ve Almanya’dan gelen Sol Parti Delegasyonu üyelerinin de bulunduğu onbinlerce kişi daha sonra yürüyüşe geçti.

Yürüyüş güzergahındaki polis barikatları tek tek kaldırılmak zorunda kalırken, alanın girişindeki son polis barikatına gelen kitle bekleyişe geçti. Burada Tuğluk ve Türk’ün alana gireceklerine dair polis ile yaptığı görüşme sonuç vermedi. Bunun üzerine son barikatı da aşıp alana girmek isteyen ve aralarında DTK Eşbaşkanlar ve vekillerin de olduğu on binlerce kişiye polis gaz bombalarıyla saldırdı.

Kitle polise taşlarla karşılık verdi. Çatışmalar Newroz Alanı’nın girişinde devam ederken; Türk, polisin attığı gaz bombası nedeni ile baygınlık geçirdi. Polisin darp ettiği Türk, hastaneye kaldırıldı. 

Wan
Belediye Garajı’nda yapılmak istenen kutlama için sabah saatlerinde birçok koldan başlayan yürüyüş engellemelere rağmen Newroz alanına vardı. Onbinlerin alanı doldurması üzerine polis barikatları kaldırdı. Renk cümbüşüne dönen alanda onbinlerce kişi, ateşler etrafında halay çekerek Newroz coşkusuna ortak oldu.

Mersin
Akdeniz İlçesi’nde bulunan BDP İlçe Örgütü önünde aralarında BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, BDP’li Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, BDP il eşbaşkanları Musa Kulu ve Aynur Aşan’ın da bulunduğu yüzlerce kişi bir araya gelerek, Newroz kutlamasının yapılacağı olan Tırmıl Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Polisin saldırısı sonrası çok sayıda kişi gözaltına alınırken, milletvekili ve belediye başkanın da aralarında bulunduğu kişiler yerlerde sürüklendi. Saldırıya rağmen dağılmayan kitle, Newroz Alanı’nın hemen yanında bulunan Çilek Mahallesi’nde beklemeye devam ediyor.

Şirnex-Girkê Emo (Silopi)

Başak, Barbaros, Cudi ve Nuh mahallelerinde binlerce kişi toplanmaya başladı. Ayrı ayrı noktalarda toplanan binlerce kişi dört ayrı noktada birleşerek yürüyüşe geçti.

Kadınların giydiği yöresel kıyafetler ve erkeklerin giydiği şal û şepik yürüyüşe renk kattı. Binlerce kişi yürüyüş halinde Newroz kutlamasının yapılacağı Belediye yanındaki alana geldi. Newroz alanında lastikler yakıldı. Alanda müzik eşliğinde yakılan ateşin etrafında halaylar çekildi. Kitlenin alana girmesinin ardından çok sayıda zırhlı araçla alan ablukaya alındı. İlçenin değişik noktalarına da özel hareket polisleri konumlandırıldı.

Newroz alanında toplanan onbinlerce kişiye, yapılan açılış konuşmasının ardından BDP Amed Milletvekili Emine Ayna seslenmek üzere platforma çıktı. Ayna’nın platforma çıkması ile birlikte polis miting alanındakilere gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı. Alandan çıkan kitlenin polis müdahalesine taş ve molotoflarla karşılık vermesiyle çatışmalar alanın dışına yayıldı. Çatışma esnasında polis havaya ateş açtı. Çatışmalar ilçenin bütün mahallelerine yayıldı.

Yüzlerce yaşlı ve çocuk gaz bombasından dolayı fenalık geçirirken, Ayna’nın da gaz bombasından etkilenerek fenalık geçirdiği belirtildi.

Tekrar Belediye bahçesinin yanındaki boş alanda toplanmak isteyen kitleye polis tekrar saldırdı. Saldırı sırasında aralarında çocukların da olduğu çok sayıda kişi gaz bombalarının ve çeşitli cisimlerin isabet etmesi sonucu yaralandı.


Hezex (İdil)

İlçe Kaymakamlığı’nın izin vermemesine rağmen Yenimahalle ve Turgut Özal mahallerinde toplanan binlerce kişi, davul zurna eşliğinde halay çekti.

Ana caddelerde barikat kuran polis, kitlenin yürüyüşe geçmesinin ardından barikatını kaldırarak çekildi. Yürüyüşle Atakent Mahallesi’nde bulunan Newroz Alanı’na gelen binlerce kişi Newroz ateşini yakarak kutlamaya başladı.

Polis barikatının aşılmasının ardından kutlama için ilçenin bir çok yerinden gelişler devam ederken, kutlama müzikle etti. Daha sonra kutlama yapan binlerce kişiye polis bir anda gaz bombaları ile saldırdı. Polisin müdahalesine kitle de taşlarla karşılık verdi.

Mûş-Kop (Bulanık)

İlçe merkezine gelen çok sayıda polisin, kutlamanın yapılacağı alana giderek, yeşil-kırmızı-sarı flamaları sökerek yaktığı belirtildi. Olayın duyulmasının ardından alana giden BDP İlçe Başkanı Sani Kutmaral ve Tertip Komitesi üyeleri duruma tepki göstererek yapılanların tahrik edici davranışlar olduğunu söyledi.

Daha sonra BDP İlçe binası önünde bir araya gelerek alana yürümek isteyen kitleye terminal alanında barikatlar kuran polisler tarafından saldırıldı. Gaz bombaları ve tazyikli su ile kitleye saldıran polise kitle taş ve havai fişeklerle karşılık verdi.

Uzun süren saldırının ardından kitle ara sokaklara dağıldı. Sokaklarda yer yer çatışmalar devam ederken, 15 yaşındaki Osman Akay adlı çocuk gazdan etkilenerek hastaneye kaldırıldı.

Agirî-Patnos

Patnos’ta Newroz alanına doğru yürüyüşe geçen binlerce kişiye polis gaz bombaları ve basınçlı su ile saldırdı. Saldırıya gençler molotof kokteyli ve taşlarla karşılık veriyor. Gerginliğin devam ettiği ilçede çok sayıda kişinin yaralandığı ve gözaltına alındığı belirtildi.

Tutax (Tutak)

BDP İlçe binası önünde biraraya gelen ve Newroz’u kutlamak isteyen kitleye polis gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Yaşanan gerginlikte Recep Çelik adlı bir kişi gözaltına alındı.

Idir (Iğdır)

Newroz kutlaması için sabah saatlerinde biraraya gelen binlerce kişi Newroz alanının ablukaya alınması üzerine kitle BDP İl binası önünde bir araya gelerek Newroz’u kutlamaya başladı.

Aralarında BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, BDP Iğdır İl Başkanı Salih Dikiz’in de bulunduğu grup polis yetkilileriyle görüştü. Görüşmeden sonuç çıkmaması üzerine kitle BDP İl binası önünde ateşler yakarak halaylarla Newroz’u kutladı.

Ancak kutlamaya polis gaz bombası ve tazyikli suyla saldırdı. Saldırıya gençler taşlarla karşılık verdi.

Riha-Weranşehr (Urfa-Viranşehir)

Son yılların en görkemli Newroz Bayramı için günlerdir hazırlıklarını sürdüren Weranşehr halkı, sabah saatlerinden itibaren Newroz için toplanmaya başladı. Şırnak Mahallesi’nde bulunan Newroz alanına yüzlerce kişi yürümeye başladı.

Newroz alanının 5 bine yakın polis tarafından kapatılmış olması dikkat çekerken, BDP’li yöneticiler Newroz Bayramı’nı kutlama noktasındaki kararlılıklarını dile getirdi. PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganların atıldığı alanda kadınların rengarenk kıyafetleri, çektikleri halaylar, çocukların heyecanı dikkat çekti.

 

Polisin Newroz’un kutlanmasına izin verilmeyeceğini anons etmesinden sonra halkın kararlılığını dile getirmesi üzerine, polis gaz bombaları ve tazyikli suyla kitleye saldırdı. Polis BDP İlçe Başkanı Halis Aktaş ile BDP Belediye Başkan Vekili Mehmet Burun’u da darp etti.

 

Kaynak: DİHA

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu