Manşet

“Kürt halkı ölümden korkmaz”

İzmir: Hapishanelerde süren açlık grevlerinin 54. gününde, devletin süreç karşısındaki tutumunu protesto etmek ve açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla İzmir’de miting alanında bir basın açıklaması yapıldı.

Yoğun polis ablukası altında gerçekleşen eyleme; aralarında Partizan‘ın da olduğu birçok devrimci-demokrat ve ilerici örgütlenmenin yanı sıra BDP milletvekili Sırrı Sakık da katıldı.

Saat 14.00’de BDP il binası önünde toplanan kitle buradan AKP’ye yürümek istedi.

Polis yürüyüşe izin vermezken; Manisa, Turgutlu, Aydın ve çevre bölgelerden gelen araçları da durdurarak, İzmir’e girişi engelledi. Buna rağmen binlerce insanın katıldığı kitlenin direnişi sonucu yolu açmak zorunda kalan polis; Basmane meydanına yoğun bir yığınak yaptı.

 

“Yiyoruz, ömrümüzden yiyoruz”

Basmane Meydanı’na yürüyen kitle adına BDP il örgütü bir açıklama gerçekleştirdi.

Açıklama öncesinde ise; İzmir Bağımsız Milletvekili adayı Erdal Avcı‘nın hapishaneden gönderdiği mektup okundu. Mektupta Avcı; “bizim için yiyorlar deniliyor, doğrudur; ömrümüzden yiyoruz” dedi.

Ardından da milletvekili Sırrı Sakık bir konuşma gerçekleştirdi. Hapishanelerden ölümler çıkarsa sokakların tetikleneceğini söyleyen Sakık; özgürlük yolunun Müzakere çağrısı olduğunu söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

Kitlenin yoğun sloganları ile oldukça coşkulu geçen eylem; yapılan oturma eyleminin ardından bitirilidi.

 

Resimler için bakınız:

http://www.ozgurgelecek.net/index.php/resim-galerisi.html?func=viewcategory&catid=44

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu