Güncel

Kürt Kültür Derneği’ne saldırı

BELÇİKA (16/01/2013) Belçika’nın Genk şehrinde bulunan Kürt Kültür Derneği’ne bu sabaha karşı molotofkokteyli bir saldırı düzenlendi. Saldırı sonucunda dernek binası yandı. Bu saat 03.30 civarında Kürt Kültür Derneğine 4 kişi tarafından molotofkokteyli atılarak yakıldı. Sabah saat 10′a kadar süren yangında çok sayıda hasar olduğu tespit edildi.

ANF’ye konuşan Kürt Kültür Derneği Başkanı Hasan Weklat, her gün olduğu gibi dün akşam saat 22.30 civarında derneğimizi kapatıp eve gittik, sabah saat 11′de ev sahibi beni telefonla arayarak derneğimize molotofkokteyli atıldığını ve yangın çıktığını söyledi. Olay yerine geldiğimde itfaiye ve polisler oradaydı, görgü tanıkları ve polis kameralarına göre molotofkokteyli atanların 20-25 yaşlarında 4 kişi olduğunu, olaydan sonra ülkü ocaklarının bulunduğu derneğe doğru kaçtıkları yönünde bilgi verildiğini söyledi.

Genk Kürt Kültür Deneğine gece molotofkokteyli yapılan saldırıdan sonra Anvers, Liege, Brüksel, Charleroi ve Vervies derneğinden Kürt gençleri geldi. Gergin bekleyiş devam ediyor.

1 AY İÇİNDE 4 DERNEĞE SALDIRI DÜZENLENDİ

Son dönemlerde Kürt dernek ve kurumlarına yönelik saldırılardaki artış dikkat çekti. 11 Ocak gecesi Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Kürt Enformasyon bürosunun camları kırılırken, 12 Ocak gecesi ise Fransa’nın Avignon kentindeki Kürt Kültür Merkezi kundaklandı. 25 Aralık günü ise Fransa’nın Mulhouse kentindeki Kürt Derneği benzin dökülerek yakılmak istendi. Dernek binasının üst katında yaşayan ailenin fark etmesi ile büyük bir facia önlenirken, dernek binasında ciddi maddi hasar meydana geldi.

Kürtler söz konusu saldırıların Türk ırkçı-faşist kesimler tarafından yapıldığından şüphe duyarken, şimdiye kadar söz konusu saldırıların hiçbirinin failleri yakalanmadı.

Kaynak:  ANF

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu