Güncel

Kürtçe konuştu eğitim hakkından oldu

H. Merkezi: Wan’ın Erciş ilçesinden yaşayan Özay Bayramhan, okumak için geldiği Gümüşhane’nin Şiran ilçesindeki Mustafa Meslek Yüksek Okulu’nda annesi ile telefonda Kürtçe konuştuğu için esnaf ve polislerin ırkçı saldırısına maruz kaldı.

Esnafın tehdit ettikten sonra sopa ve bıçaklı saldırısına maruz kalan Bayramham bıçakla yaralandığına dair rapor alamadığını, polislerin ırkçı tehditlerine maruz kaldığını anlattı, “Öğrenci olduğum için doktordan rapor talep ettim. Doktor, bıçak yarası olduğunu ve rapor vereceğini söyledi. Polisler rapor vermesine engel oldu. Doktora ‘sen o raporu yazma biz daha sonra arayacağız’ dediler. Saldırıya uğrayan benim suçluymuşum gibi beni hastaneden emniyete götürdüler. İfademi almaları gerekirken direk sorgu odasına aldılar. Kendilerince ifade aldılar. Benden aldıkları ifadeyi bana bile okutmadılar. Daha sonra beni emniyet amirinin yanına götürdüler. Emniyet amiri Burada ne işin var? dedi. Bende kendisine okumaya geldiğimi söyledim. Amir bana sen buranın Şiran olduğunu bilmiyor musun da buraya gelmişsin, birde neyine güvenip yüksek sesle Kürtçe konuşuyorsun” dedi.

Verdiği ifadenin ardından polislerin yurda gelip tehdit ettiğini, kağıt imzalattığını ifade etti. Yeni okulunda sadece birkaç gün kalabildiğini söyleyen Bayramhan’ın, Kürtçe okullar açarak “Kürtçe’yi eğitim dili haline getirdiğini” iddia edenlerin egemen olduğu ülkede Kürtçe konuştuğu için eğitim hakkı elinden alınmış oldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu