Güncel

Kürt siyasi tutsak Mujgan Kawusî açlık grevine başladı

Doğu Kürdistanlı Kürt siyasi kadın tutuklu Mujgan Kawusî 1 Eylül’de Tahran’daki Evin Hapishanesi’nde başlattığı açlık grevinin 5’inci gününde.

Doğu Kürdistan İnsan Hakları Örgütü Hengaw’in bildirdiğine göre; Mujgan Kawusî ailesi ile telefon ile görüşmesine ve aile ziyaretine izin verilmediği için, 1 Eylül günü ailesi aracılığı ile tutulduğu Tahran Evin Hapishanesi’nde açlık grevine başladığını duyurmuştu.

Kürt siyasi kadın aktivist Mujgan Kawusî 18 kasım 2019 tarihinde İran istihbaratı tarafından gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemede bir ay sonra 100 milyon tümen kefalet ile tutuksuz yargılanması kararı ile serbest bırakılmıştı. Mujgan Kawusî ‘nin Şubat ayında gerçekleşen mahkemesinde 36 ay 10 gün hapis cezasına  çarptırıldı.

Mujgan Kawusî, “İran Kürdistan Demokrat Partisi’ne üye olmak”, “Halkı ulusal güvenliği tehlikeye atacak şekilde kışkırtmak”, “İran rejimi karşıtı propaganda yapmak” iddialarıyla 3 yıl 10 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Mujgan Kawusî, 2 Haziran 2020 tarihinde Noşehr Hapishanesi’nden Tahran Evin Hapishanesi’ne nakledilmişti. Öte yandan aynı gün Kürt siyasi kadın tutuklu Sekîne Perwane’nin de aynı gerekçe ile açlık grevine başladığı kaydedildi.

Edinilen bilgilere göre Tahran Evin Hapishanesi’nde erkek tutuklulara sınırsız telefon ile aileleriyle görüşme imkanı tanınırken kadınlara haftada sadece yarım saat izin verildiği bazen buna da izin verilmediği bildirildi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu