Emek

Kuzu Deri’de Kararlılık sürüyor

72. gününde devam eden Kuzu Deri direnişi ile ilgili Kuzu Deri fabrikası önünde “Sendika anayasal haktır, işten atmak suçtur” yazılı pankartım arkasında bir araya gelerek Deri İş Sendikası basın açıklaması gerçekleştirdi.

Direnişteki işçiler adına konuşma yapan Deri-İş Genel Başkanı Musa Servi,” Kuzu Deri de çalışan arkadaşlarımızın en insani en temel hakkı olan sendikalşma hakını kullandıklarından dolayı kuzu deri iş vereni bu arkadaşlarımızı işten çıkardı.Arkadaşlarımız tek şuçu anayasanın kendisine vermiş olduğu bu hakkı kulanmış olmasıdır. Arkadaşlarımızın bu günkü direnişi sadece kuzu deride ki yaşam koşularının değiştirilmesi değil tüm zeytin burnunda merdiven altı çalışan işçilerin yaşam koşullarının da değişmesi için de mücadele ediyorlar

“Direnişimize kararlı bir şekilde devam edeceğini”

Servi, “İşçilerin birleşmesinden korkan Kuzu Deri patronu sendikalı olduğu için bir üyemizi 17 Aralık 2012 tarihinde işten attı. Gözünü kar hırsı bürümüş patron daha sonrasında hızını alamadı ve akrabasını da sendikalı olduğu için işten attı” dedi

Kuzu deri patronu sendikanın işçilerin en doğal hakkı ve yasal bir hak olduğunu bir an önce anlamalıdır. Kuzu deri patronu sendika karşıtı tutumunu sürdürdükçe direnişimizde kararlı bir şekilde devam edeceğini bilmelidir” dedi.

Ardından söz alan Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak ise sermayenin saldırılarına karşın işçilerin, sendikaların, ortak mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Basın açıklamasından sonra Tuzla Deri iş işçileri de Kuzu Deri işçilerinin yalnız olmadığını göstermek için direnişte olan işçileri ziyarette etti. Ardından işçiler” yaşasın sınıf dayanışması, Kuzu’ya sendika girecek başka yolu yok, sendika hakkımız söke söke alırız” sloganları atıldı.

Ayrıca açıklama boyunca Kuzu Deri patronu işçilerin açıklamaya katılmaması için kapıları kilitletti ve gazeteciler görüntü almaması için Kuzu Deri de elektrikleri kapattı.

Eyleme, ESP, ÖDP, BDP, DHF ve Türk-İş’e bağlı Tek Gıda-İş, Belediye-İş ve direnişteki BMC işçileri katılarak destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu