Manşet

İl İl Taksim Gezi Eylemleri(video-foto)

5 HAZİRAN

İstanbul

13.30:  KESK’in çağrısıyla iş bırakan binlerce emekçi ve Partizan’ında aralarında bulunduğu birçok devrimci-demokrat kurum Taksim’e yürüyor.

01.02: Dolmabahçe civarında eylemcilerin havafişekli saldırısına polis şiddetli gazlarla saldırdı. Bir grup eylemci polis atarfında gözaltına aldı. Polis plastik mermi kullandı. Şu an Gümüşsuyundan taksime doğru yürüyor.

 

00.37: Gazi mahallesinde bugün dünden daha kalabalık bir kitle var.40-50 bin civarında bir kitle eyleme katıldı. Tayyip Erdoğana büyük bir öfke. Mahallenin her tarafı atılan gaz bombalarıyla dolu.

 

00.30: Yaşanan çatışmanın ardından polis Dolmabahçe’ye doğru çekildi.

 

Dersim

01.21: Dersimde çatışmalar duruldu.

00.44:Hastanelerin önün de Nöbet tutan polisler var. Yaralılar gelince tutukluyorlar.Çatışmalar sürüyor.

İzmir:

08.00: Sosyal medya üzerinden “Halkı isyana teşvik ettikleri ve propaganda yaptıkları” gerekçesiyle, polis tarafından 38 ev basıldı, 24 kişi gözaltında ve 14 kişi hakkındada yakalama kararı olduğu belirtiliyor.

 

4 HAZİRAN

İstanbul

00.00: Gümüşsuyu üzerinden İnönüye kadar inen kitle çevik kuvvet ve TOMA’ların geri çekilmesini istedi.Onbinin üzerinde insan “her yer taksim her yer direniş”, “satılmış medya istemiyoruz”, “Tayyip istifa”, “Polis Defol bu sokaklar bizim” sloganlarıyla uzun süre bekledi. Yoldan geçen araçlar korna ve alkışlarla destek verdi. Polis gaz bombalarıyla müdahale etti, çatışmalar başaldı.

23.15:Sarıgazi’de  binlerce kişi festival alanına girdi. Hayatını kaybedenler için burada saygı duruşunda bulundu, ateş yakarak, halay çekti. Ardından sloganlar eşliğinde demokrasi caddesinden yeniden çıkarak yürüşe geçtiler. Halk, camlardan alkışlıyor, evlerden aşağı inip katılanlar var.”Her yer Taksim Her Yer Direniş”.”Sarıgazi Faşizme mezar olacak” sloganlarını atan binlerce insan yürüyüşünü sürdürüyor.

23.15: 1 Mayıs Mahallesi son durakta toplanan kitle Cennet Düğün Salonu önüne ardından Mehmet Ayvalıtaş’ın evine yürüdü.Buradan kitle yeniden son durağa doğru yürüyüşe geçti. Yol boyunca halkın katılımıyla kitlenins ayısı binleri buldu. Eylem sürüyor.  Eylemin çağrısını ESP, DHF ve Halk Cephesi yaptı.

23.15: Beylikdüzü’nde AKP hükümetini protesto ederek AKP binasına yürüyen kitleye polis gaz bombalarıyla saldırmıştı. Yaşanan çatışma sonrası kitle aralıklarla E-5′i trafiğe kapatıyor. Polis, gaz bombalarıyla saldırdıkça, kitlenin öfkesi büyüyor. Binlerce insanın katıldığı eylemde aralıklarla çatışmalar devam ediyor.

23.15: Gazi’de çatışma sürüyor. Polis gaz bombası, halk havai fişek atıyor. Gaz bombası yuhalanıyor, havai fişek alkışlanıyor.

İkitelli’de binlerce kişi Atakent’e doğru gitti.

23.15: Kadıköy’de binler AKP ilçe binasına yürüdü. Ardından buradan yeni katılımlarla tekrar İskele Meydanı’na yürüyor.

23.15: Bağcılar’da halk yolları trafiğe kapattı.

ADANA

23.15: Adana’da Atatürk Parkı ve AKP il binası çevresinde polisin saldırsına uğrayan halk direniyor, çatışma sürüyor.

ANTAKYA

23.15:  Antakya- Armutluda eylem yapılmaayn sokak neredeyse yok. Halk barikatları ateşe verdi.

ANKARA

00.40: Sayısı beşbini bulan kitle yoğun yağmur altında polisle çatışıyor.akrep ve TOMA’lar kitleye saldırıyor. 

00.15: Kızılay Ziya Gökalp Caddesi’ndeki binlerce kişiye polis gaz bombalarıyla saldırdı. Kitle Konur, Karanfil, Selanik, Sakarya gibi ara sokaklar ile Mithatpaşa Caddesi’ne de barikat kurmaya başladı.

00.20:Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi’nde üniversite öğrencileri eylemde.

 İstanbul:

22.30: Sarıgazi’de üç gündür devam eden ve yoğun çatışmaların yaşandığı eylemlerden sonra bugün polis ve kaymakamlık Sarıgazi Cemevi ve kurumlarla görüşerek yapılacak eylemlere saldırmayacaklarını söyledi. Polis geri çekileceğini ve kaymakamlık önünde sınırlı bir güç tutacağını söyledi. Eylem binlerce insanın katılımı ile başlamış durumda.

22.30: Gazi mahallesinde onbinler sokakta, çatışmalar devam ediyor. Yaralılar var.

Kadıköy’de binlerce kişi ‘AKP mezara HALK iktidara’ sloganıyla AKP ilçe binasına yürüyor.

ANKARA

22.30: Mamak:Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi; Mamak Tuzluçayır’da da insanlar katledilen eylemcilere sahip çıkmak ve süren direnişi selamlamak için alanlarda.

AKA-DER, BDSP, PARTİZAN, TKP, Halkevleri, ÖDP, EMEP, ESP, Pir Sultan Abdal Mamak Şube, Emekli-Sen’in çağrısıyla saat 21.00 sularında bir araya gelen insanlar “Faşizme karşı omuz omuza” , “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Hükümet istifa” sloganlarını haykırmaya devam ederken; halk evlerinden çıkarak meydana gelmeye devam ediyor. Örgütleyici kurumların hazırladığı programda gözaltıların serbest bırakılması, katledilen insanların hesabının sorulması ve hükümetin istifası taleplerinin yanı sıra yarınki grevinde çağrısı yapılıyor.

PARTİZAN da etkinlik öncesi bildiriler dağıtıp, özalitler asarak eyleme çağrı yaptı. Mamak Halkı yarın saat 10.00’da Tuzluçayır Meydanı’nda buluşarak önce Kolej’e, orada diğer kurum ve sendikalarla buluşup Kızılay Meydanı’na yürüyecek.

22.30: Dikmen kortejinin sayısı 15 bini geçti. Kitle Emniyet Genel Müdürlüğü önünde. Kortejin en önünde “Dikmen halkı direniyor” pankartı var.

22.30: Tuzluçayır Meydanı’nda toplanan yaklaşık 5 bin kişi, tencere tavalar ile tepkisini gösteriyor, “AKP mezara halk iktidara” sloganı atıyor. Batıkent’teki kitlenin sayısı 20 bini aştı. Keçiören’de sayıları beş bini bulan Danişment’te kitle, Basın Caddesi’ne ulaştı.

 

ANTAKYA

22.30: Armutlu’da dün gece Taksimle dayanışma eyleminde polis kurlunuyla katleidlen 22 yaşındaki Adullah Cömert’in cenazesine onbinlerce insan katıldı. Sabah saatlerinde Abdullah Cömert’in vurulduğu yerde toplanan binlerce kişi Yeloğlu Köprüsü’ne doğru yürüyüşe geçti.

Binler, “Katil devlet hesap verecek”, “Katil polis hesap verecek”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Hükümet istifa- Tayyip istifa” sloganalrıyla yürüyen kitleye esanfta kepenk kapatarak destek verdi. Çağrıya büyük oranda uyulduğu ve esanafın kepenk kapattığı görüldü. Yeloğlu Köprüsü’nün ardından Sümerler ve Uğur Mumcu Meydanına yürüyen kitlenin sayısı mezarlığa gelindiğinde 50 bini buldu.

Cenazenin defnedilmesinin ardından kitle şehir merkezine yürümek istedi ancak önü polis barikatıyla kesildi. Barikata yüklenen kitleye polis gazlarla saldırdı.  Saldırının ardından Armutlu Caddesi’ne çekilen binlerce kişi burada barikat kurdu. Çatışmalar devam ediyor. Kitle yetkililerin istifa etmesini istiyor. Polisin Cemevinin içine gaz bombası sıktı. Çatışmalar aralıklarla devam ediyor.

22.30: İskenderun-Karaağaç yolu binlerce insan tarafından trafiğe kapatıldı.

KOCAELİ

22.30: Kocaeli Bayırdırlık Konutları’nda halk mahalle içinde yürüyerek eylem yapıyor.

DERSİM

22.30: Dersim’de yaşanan saldırıları protesto etmek ve Taksim’le dayanışmak amacıyla akşam saatlerinde Yeraltı Çarşısı önünde toplanan kitleye polis saldırdı. “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarını atan kitleye karakol önünde bulunan polis tarafından gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırdı. Yoğun gaz kentten yükseliyor. Kullanılan suların vucutta yaralar açtığı söyleniyor. TOMA ve zırhlı araçların çok yoğun olduğu öğrenildi. Polisin kentte gözaltı yapıyor.

ADANA

22.30:Adanada eylem sakin bir şekilde başladı. Ancak polis kitleye biber gazı ve TOMA’larla saldırdı. Çatışmalar sürüyor.

 

3 HAZİRAN

İstanbul:

20.00: Taksim Gezi Parkı yasağına karşı kitlenin direnişiyle beraber büyüyen çatışmalar Beşiktaş ve Kabataş’ta bugün de devam ediyor.

Bölgedeki muhabirimizden aldığımız bilgilere göre çatışmalar şu anda Beşiktaş ve Kabataş’da başladı. Polis kitleye tazyikli su ve biber gazı ile saldırıyor. Binlerce insanın çatışma bölgesinde olduğu belirtiliyor.

Ayrıca kitle sık sık, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağız”, “Tayyip istifa” sloganlarını atıyor.

21.30: Kadıköy Altıyol’da toplanan binlerce kişi “Hükümet istifa” sloganları atıyor. Ayrıca eyleme birçok sanatçı da katılarak destek verdi.

21.40: Gümüşsuyu Caddesi üzerinde polis Beşiktaş’a giden kitleye azgınca saldırıyor. Kitle cadde üzerinde çok sayıda barikat kurdu. Buna karşılık polis biber gazı, tazyikli su ve çok sık sık ses bombası ile kitleye saldırıyor. Aynı şekilde polis helikopterleri de ara ara kitleye gaz bombası atıyor. Kitle arasında yaralılar olduğu ve barikatta bulunan sağlık görevlilerinin yaralılara ilk müdahaleyi yaptığı da gelen haberler arasında.

21.45: Tuzla‘da binlerce kişi E-5 karayolunda trafiği kesti. Halk Tuzla Merkeze doğru yürüyor.

22.00: Gülsuyu Heykel’de toplanan halk “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla E-5 karayoluna doğru yürüdü.

Yürüyüş sırasında halk çığ gibi büyüdü ve saat 22.00 itibariyle E-5 üzerinden Gülsuyu Köprüsüne doğru binlerce kişi, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük” sloganlarıyla yürüyor.

22.10: Gümüşsuyu Caddesi üzerinde polisin azgınca saldırısı sonucu yaralananlar cadde üzerinde bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi yerleşkesinde ilk müdahaleleri doktorlar tarafından yapılıyor.

partizan izmir 22.17: Küçükçekmece‘de binlerce insan tencere ve tavalarıyla hükümeti protesto ederek yürüyor.

22.21: Alibeyköy‘de sayıları 20 ile 25 bin arasında olan büyük bir kitle “Halkız haklıyız kazanacağız”, ”Tayyip istifa” sloganlarıyla, tencere ve tavalarıyla yürüyor.

22.22: Esenyurt‘ta akşam 17.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan eylem “ Her yer Taksim Her yer direniş” sloganalarıyla binlerce insanın katıldığı eylem sürüyor.

22.23: Kurtköy‘de Uydukent Mahallesinde halk, tencere ve tavalarıyla “Hükümet istifa” sloganlarıyla yürüyor. Evlerde olanlar ışıklarını kapatıp söndürerek tepkilerini dile getiriyor. Kitlenin sayısı yaklaşık bin kişiyi bulmuş durumda.

22.27: Bakırköy Meydanı’nda toplanan ve sayıları 15 bini bulan kitle ara sokaklardan gelen diğer gruplarla birleşerek yürüyor.

22.36: Beylikdüzü‘nde binlerce insanın yaptığı eyleme polis çok şiddetli saldırdı. Çatışmalar sürüyor.

22.40: Gümüşsuyu Caddesi’nde askeri hastane civarında barikatı ateşe veren kitlenin direnişi karşısında polis, geri çekildi. Kitle “Sık bakalım sık bakalım biber gazı sık bakalım, kaskını çıkar, copunu bırak, delikanlı kim bakalım”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını atarak bekleyişlerini sürdürüyorlar.

22.40: Kabataş’dan Taksim’e yürüyen kitleye saldıran polis geri çekilmeye başladı.

1 Mayıs Mahallesi: 00.15: AKP hükümetini protesto eden binlerce kişi Eski Karakol Durağı önünde toplanarak, “Katil devlet hesap verecek”, “Mehmet ayvalıtaş ölümsüzdür” sloganlarını haykırarak 30 Ağustos İlköğretim Okuluna yürüdü. Burada yapılan açıklamanın ardından kitle sağlık ocağına yürüdü.

Açıklamadan sonra sağlık ocağı civarında TKP/ML ve MLKP militanları korsan eylem gerçekleştirdi. Silahlarla 18 Mayıs caddesini trafiğe kapattan militanlar eylemde MOBESE direğini kesti.

01.40: Beşiktaş‘da bir süre duran çatışmaların ardından, çatışmalar tekrar başladı. Yoğun olarak gaz bombası atan polisin gaz bombasının bitmesiyle kitle polisi Gümüşsuyu Caddesi’nden Dolmabahçe sahiline kadar kovaladı. Burada tekrar gaz takviyesi alan polisin azgınca saldırısı sonucu bir eylemci bulunduğu çatıdan düşerek yaralandı.

An itibariyle Gümüşsuyu’nda civarda çatışmalar şiddetli bir biçimde devam ediyor.

02.24: Gazi- 21.00’de başlayan “Tayyip istifa” sloganları atan kitlenin toplanmasıyla polisin gaz bombalı saldırsı başladı. Direniş kısa sürede yayıldı. Sis ve gaz bombaları çok yoğun atıldı. Çok sayıda yaralı var. İki kişi Çapa’ya kaldırıldı. Evlerin camlarına biber gazı atıldı. Akreplerle birlikte polis kitleye saldırdı. Çatışmalar azalarak devam ediyor.

03.10: Gümüşsuyu‘nda çatışmalar devam ediyor. Polis yoğun bir şekilde gaz kullanmaya devam ediyor. Ayrıca polisin gözaltı yapmaya başladığı da gelen bilgiler arasında.

03.30: Gümüşsuyu’nda polis kitlenin iradesi karşısında duramıyor. Geri çekilmeye başladı.

Ankara:

Lise öğrencilerinin Yüksel Caddesinde, Hacettepe ve ODTÜ Üniversitesinden öğrenciler Eskişehir yolunu kapatarak yürüdü.

Kızılay Meydanı’na .ıkan bütün caddelerde gün boyu çatışmalar devam etti. Çatışmalar çok geniş bir alana yayıldı. Binlerce insanın katıldığı eylemlere polis; gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermi ile saldırdı. Buna rağmen geri çekilmeyen kitle çatışmayı sürdürdü.

Akşam saatlerinde binlerce insan Dikmen Ahmet Arif Parkı, Mamak Tuzluçayır, Keçiören İncirli Lisesi, Batıkent Metro önünde toplanarak AKP hükümetini protesto etti. Gün boyunca kitleye azgınca saldıran polis yaralıların tedavi edildiği Mimarlar Odası’nada gaz bombalarıyla saldırdı.

direniş ankara 22.28: Ankara’da çok sayıda yaralı var. Çankaya Belediyesinde bir temizlik işçisi gözüne isabet eden gaz bombasıyla gözünü kaybetti. Kızılay’da bir taksi şoförü gaz bombalarıyla yaralandı. İMC TV kameramanı ayağından hedef gözetilerek vuruldu. Cebeci, Kolej yönünde çok yoğun çatışmalar var. Polis, çok yoğun şekilde gaz bombası kullanıyor. Sabahtan itibaren çatışmaların yaşandığı Ankara’da polis, gözaltına aldığı eylemcilere işkence yapıyor. ODTÜ ve Beytepe öğrencileri bugün greve çıktı.

Ankara’da polisin şiddetini protesto etmek ve eylemcilere yardımcı olmak amacıyla greve çıktı.

Mithatpaşa Caddesi üzerindeki Çağ hastanesinde hekimler yarallılara ücretzi bakıyor. Polis burada çalışan öğrencileri tehdit ediyor.

Şu saatlerde Yüzüncıyıl’da öğrencilerle halkın eylemleri sürüyor. Dikmen’de onbini aşkın insan buluştu. Konvoylar oluşturuldu. Mamak’ta bir araç kitlenin içine girdi. Keçiören’de, Batıkent ve Ovacık mahallesinde halk sokakta. Ankara’da hem Kızılay’da hem de mahallelerde eylemler sürüyor.

02.04: Ankara’da polis, kasklarındaki numaraları silerek barların bulunduğu yerlerden eylemcileri döverek gözaltına alıyor. Çatışamalar Sıhhıye Köprüsüne kadar yayıldı. Cebeci yönünde de benzer bir durum var. Çatışmalar sürüyor. Camlardan içeriye gaz bombaları atılıyor. Kuğulu Park’ta da çatışmalar sürüyor.

Mamak’ta yaklaşık 30 bin civarında bir kitle tencere ve tavalarıyla eylem yaptı. Eylem sona erdi.

Dersim:

19.00:  Sanat Sokağında bir araya gelen binlerce kişi “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz” sloganlarıyla AKP il binasına yürüdü. Binayı kuşatan Dersim halkına polis tazyikli su ve yoğun bir şekilde gaz bombasıyla saldırdı. Çatışmalar kısa sürede Dersim’in bütün mahallerine yayıldı.

21.15: Binlerce insan ateşe verdikleri barikatlarda polisle çatışıyor.

23.20: Dersim’de polis  gerçek mermi kullanıyor.

02.03: Şu anda yüzlerce eylemci ara sokakları tutuyor. Köy Hizmetlerinin önündeki mobese kamerasını yaktı. Çok sayıda yaralı var. Polis, çekim yapan gazetecilere hedef gözeterek gaz bombası attı. Polisin kullandığı yoğun gaz evlerin içine kadar girdi. Kentte gazın etkisi yoğun bir şekilde hissediliyor.

Malatya:

22.30: Paşaköşkü’nde toplanan yaklaşık 5 bin kişi “Faşizme karşı omuz omuza”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla yürüdü. Kitlenin önünü Emeksiz Meydanı’nda polis tarafından kesildi. Halk barikatlara yüklendi. Çatışmalar devam ediyor.

Isparta:

19.00: Aralarında YDG’nin de bulunduğu Taksim Direniş Platformu adına örgütlenen eylem Isparta Eğitim-Sen önünde toplanarak başladı. Kitle “Faşizme karşı omuz omuza”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla AKP binasına yürüdü. Burada Ahmet Arif, Nihat Behram ve Nazım Hikmet’ten şiirler okundu. Polis kitleyi kameraya alarak taciz etti. Ayrıca eylem dağılırken polis kitle temsilcilerini tehdit etti.

Antakya

01.00: Antakya’da çatışmalar devam ediyor. Silahlı kişiler mahalle aralarına girerek direnişçileri evlerinden gözaltına alıyor. Ağır yaralı onlarca insan var. Çatışmalar sırasında Abdullah Cömert isimli 22 yaşındaki bir genç polis tarafından kafasına aldığı aldığı kurşun yarasıyla katledildi. Eylemlerin sabaha kadar süreceği tahmin ediliyor.

İzmir:

00.30: Gündoğdu Meydanı’nda toplanan binlerce kişi AKP Hükümetini protesto etti. Burada yapılan eylemin ardından kitle Lozan Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Lozan Meydanı’na ulaşan kitle burada polis terörüne ve AKP hükümetine yönelik tepkilerini, plastik bilet gişelerini ateşe vererek gösterdi. Burada aynı zamanda mobese kamerasını söken kitle yangını söndürmeye gelen aracı alana sokmadı. Eylemler İzmir’in Göztepe, Buca, Çiğle, Karşıyaka, Karabağlar ve Bornova ilçelerinde de devam ediyor.

 

 

  [widgetkit id=144]

 

 

[widgetkit id=149]

 

 {youtube}http://www.youtube.com/watch?v=AZz8gO2gX-M{/youtube}

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=M_mvyq8W9_I{/youtube}

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=4-B2_c187Kc{/youtube}

 

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=IDFA5n8zxbc{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu