DünyaGüncel

Lavrion’da PKK’nin 40. yıl kutlaması

1978’de kurulan PKK’nin 40. yıl kutlamaları kapsamında Yunanistan’ın Lavrion beldesinde de salon etkinliğiyle bir kutlama yapıldı. 25 Kasım gecesi KCDK-E’nin örgütlediği etkinliğe Yunanistanlı birçok sol, sosyalist kurum katıldı. Ayrıca TKP/ML, MKP, DKP ve MLKP de etkinliğe katılarak mesajlarını ilettiler.

Yunanistan: 1978’de kurulan PKK’nin 40. yıl kutlamaları kapsamında Yunanistan’ın Lavrion beldesinde de salon etkinliğiyle bir kutlama yapıldı. 25 Kasım gecesi KCDK-E’nin örgütlediği etkinliğe Yunanistanlı birçok sol, sosyalist kurum katıldı. Ayrıca TKP/ML, MKP, DKP ve MLKP de etkinliğe katılarak mesajlarını ilettiler.

Saat 19:00’da Palya Mahanigio salonunda saygı duruşuyla başlayan etkinlik, KCDK-E adına Lezgin Serhat’ın yaptığı açıklamayla devam etti. PKK’nin 40. yılında, Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılmasına dönük vurgular yapan Serhat: “40. yılımızda şehitlerimize verdiğimiz zafer sözüyle 41. yılımızı örgütleyeceğiz” dedi.

Yunanca ve Kürtçe çeviri yapılan etkinlik; Yunanistanlı kurumların selamlamalarıyla sürdü. Yunanistanlı kurumlarında ortak vurgusu “dayanışma ve Öcalan’a dönük tecrit politikaları” oldu.

Ardından PYD adına Doktor İbrahim söz aldı. Ortadoğu’da Kürtlerin birliğinin öneminden söz eden Doktor: “En önemli talebimiz önderimizin özgürlüğüdür. Özgürlüğümüzün temelinde önderliğimizin bize verdiği ideoloji var” dedi.

Ardından Cemil Bayık’ın, PKK’nin 40. yılına atfen yaptığı konuşmasının sinevizyonuyla salon zılgıt ve alkışlarla yankılandı. “Yoldaşlarımızın canlarıyla bugünlere getirdiği partimizin 40. yılında PKK adına herkesi selamlıyorum.” diyen Bayık, PKK ideolojisi ve Öcalan’ın Ortadoğu değerlendirmelerine değindi. Ortadoğu’da yaratılan kazanımlardan bahseden Bayık, “Bugün önderliğimizin özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür. 41. yılımız önderliğimizi özgürleştireceğimiz yıl olacak” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Rojavalı çocuk mültecilerin kurduğu “Koma Kulîlkên Lavriyo” grubu sahne aldı. Peşinden Aware oyunuyla devam eden etkinlikte coşan kitleyi, Hozan Ayhan’ın sahneye çıkmasıyla halaylar başladı.

Ayhan’ın sahnesinden sonra TKP/ML’nin gönderdiği mesaj okundu. “Egemenler tarafından yüz yıllardır ezilen, sömürülen, katledilen Kürt halkının direniş, serhildan çığlıklarını örgütlü mücadeleye çevirerek; 1978’de kurulan PKK’nin 40. yılını, TKP/ML olarak kutluyor ve hepinizi selamlıyoruz.

Ortadoğu’nun kalbinde yaşayan Mezopotamya’nın kadim halklarından olan; Kürt halkının ‘serhildan’ bayrağını: Ahmedê Xanêlerden, Mir Celaledinlere, Sex Saitlerden Seyit Rızalardan devir alan Mazlumların, Hakilerin, Komutan Agitlerin, Berîtanların, Zîlanların ve Arînlerîn amansız direnişlerini kendilerine rehber edinen; Kürt özgürlük hareketinin şehitlerini de burada saygıyla anıyoruz.” sözleriyle başlayan mesajda; Ortadoğu, Kürtlerin kazanımları ve ortak mücadele hattının önemine değinildi. Mesaj, “Arap baharıyla başlayan Ortadoğu direnişlerini, kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirmeye çalışan emperyalist devletler ve onların uşakları; Ortadoğu politikalarında ciddi bir kriz yaşadılar, yaşıyorlar. Ellerinde patlayan politikaları; IŞİD gibi barbar bir çeteyi var etmekle beraber kendi içlerinde de klik savaşına dönüşen bir hal aldı. Burada bizler için yaşanan en önemli gelişme dört parçada yaşayan Kürt halkının kazanımlarını sahiplenmek ve ortak mücadele hatlarıyla bunu Ortadoğu’da geliştirmektir. Bunun adı: Komutan Nubar Ozyan, Ulaş Bayraktaroğlu olmaktır. Bunun adı: Sibel Bulut, Eylem Ataş olmaktır. Ortadoğu’nun her alanında ortak mücadele hatlarını örmek ve geliştirmek bugünün en önemli ihtiyacı olurken; şehitlerimizin yolunu takip etmekte bu ihtiyaca cevap olmak demektir” sözleriyle bitti.

TKP/ML mesajından sonra Hamit Urmiye’nin ezgileriyle etkinlik devam etti. Gece yarısına kadar süren etkinlik halaylarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu