Güncel

Leyla Güven hakkında bir soruşturma daha açıldı

Kürdistani İttifak Çalışması’nın çalıştayı gerekçe gösterilerek DTK'nin tutsak Eş Başkanı ve Hakkari eski Milletvekili Leyla Güven hakkında soruşturma açıldı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Demir Otel’de 18, 19, 20 Ocak 2020’de kapalı gerçekleşen Kürdistani İttifak Çalışması’nın “Ulusal Birlik Çalıştayı” nedeniyle Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) tutuklu Eş Başkanı Leyla Güven hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla soruşturma açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, kapalı gerçekleşen ve HDP Hakkari eski Milletvekili Güven’in hiçbir konuşmasının yer almadığı çalıştay için 15 ay sonra başlattığı soruşturmada, ‘çalıştayın yapıldığına dair basında çıkan haberleri’ gerekçe gösterdi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre soruşturma nedeniyle ifadesine başvurulan Güven’in “Bana sormuş olduğunuz tarihte ve yerdeki toplantı ile ilgili şu an hatırladığım bir şey yoktur. Ancak ulusal birlik çalışmalarını daha önceden katıldığımı hatırlıyorum. Ama sormuş olduğunuz toplantıyı hatırlamıyorum. Bana sormuş olduğunuz dönem DTK Eş Başkanı olarak faaliyet yürütmekteydim. Aynı zamanda Hakkari Milletvekili idim. Farklı coğrafyalardaki Kürtler adına söz söyleyen oluşumlar olarak bazen bu gibi toplantılar düzenleyerek görüş alışverişinde bulunmaktaydık. Bizim çalışmalarımız yereldeki sorunların çözümünü sağlamak içindi. Hiçbir örgüt propagandası yapmadım” dediği öğrenildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu