Güncel

Lice direnişine destek ziyareti!

 

AMED: Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Halklar ve İnançlar Komisyonu öncülüğünde, Süryani, Arap, Êzidi, Ermeni, Din Alimleri Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği, Diyarbakır Şubesi yöneticileri, Lice’deki katliamı kınamak amacıyla Cellik bölgesinde bulunan direniş çadırını ziyaret etti.

Kısa bir açıklama yapan DTK Halklar ve İnançlar Komisyonu sözcüsü Fevzi Köz, Lice direnişinin devam ettiğini vurgulayarak, “Barışa hizmet etmek için buradayız. Bir buçuk yıldan bu yana, Abdullah Öcalan’ın desteği ile süreç yürüyor. Ama buna rağmen çatışmalar ve ölümler var. Biz bu çatışmaların olmasını istemiyoruz” dedi.

Daha sonra konuşan Mardin Halklar ve İnançlar Komisyonu Sözcüsü Eyüp Güven, Mezopotamya’nın, tüm dinlerin bir arada yaşadığı topraklar olduğunu belirtti. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın bir süreç başlattığına ve sürecin devam etmesi gerektiğine değindi.

DİAY-DER Başkanı Hadi Koç ise, kan akıtmanın en zor şey olduğunu belirterek, tüm inançlara saygı duyduklarını, ancak yapılan zulme karşı herkesin karşı çıkması gerektiğini ifade etti.

Açıklamaların ve konuşmaların ardından, Roboski’li Aileler ve sanatçı Pınar Aydınlar 24 gündür süren Lice direniş bölgesini ziyaret etti. Çadırda bulunan barış anneleri tarafından karşılanan Pınar Aydınlar ve Roboski’li Aileler direnişe destek verdiklerini mücadeleyi hep beraber sürdüreceklerini belirtti. Devamında, kısa bir açıklama yapan Semire Encü, Lice’de yaşanan katliamı kınadığına ve her kesimi barışa davet ettiğine vurgu yaptı.

 

[widgetkit id=770]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu