Güncel

Lice’de devletten bilindik senaryo:”Biz havaya ateş açtık, onlar birbirlerini vurdular!”

 

H.Merkezi: Amed’in Lice ilçesinde kalekollara karşı direniş sırasında 7 Haziran günü askerlerin üzerlerine ateş açması sonucu katledilen Ramazan Baran ve Baki Akverdi’nin hayatlarını kaybetmesine ilişkin hazırlanan tutanakta jandarmanın havaya uyarı ateşi açtığı; Baran’ın “göstericilerin açtığı ateş sonucu öldüğü” ifade edildi.

Savcılıkta ifadeleri alınan Tim Komutanı E.Ç., “Ramazan Baran’ın arkadan gelen silahla vurulmuş olabileceğini düşünüyorum. Beni ve emrimdeki askerler kesinlikle hedef gözeterek ateş etmedik. Kendimizi korumak maksatlı havaya ateş ettik” dedi. Tim Komutanı A.Ç. de “Karşıdan gelen uzun namlulu silah atışını susturmak için havaya doğru G-3 tüfeği ile yaklaşık 50-55 el ateş ettim. Göstericileri hedef almadım” dedi. 1. Unsur Komutanı C.K. de “Bana ait G-3 tüfeğiyle yaklaşık 30 el havaya ateş açtım. Kesinlikle herhangi bir hedef almadım” diye savunma yaptı.

Amed İHD yöneticilerinden Avukat Rehşan Bataray Saman, soruşturmada birçok incelemenin henüz sonuçlanmadığını vurgularken, “Ramazan Baran’ın sırtından öldürücü nitelikte iki ateşli silah mermisi ile vurulması, hedef alınmak sureti ile vurulduğuna işaret ediyor. Buna ilişkin önemli emareler dosyada mevcut. Ancak sonuçlanmasını beklediğimiz inceleme ve araştırmalar sonucunda bazı hususların açığa çıkmasını bekliyoruz. Tabi, Türkiye ’de güvenlik güçleri tarafından işlenen suçlarda tavizsiz şekilde uygulanan cezasızlık uygulamaları da bu dosya nezdinde kaygılarımızı arttırıyor” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu