Güncel

Lice’de askeri operasyon: Evler basıldı, 4 gözaltı

Lice kırsalında başlatılan askeri operasyon devam ediyor. Köy ve mezralarda evlere yapılan baskınlarda, köylülerin darp edildiği ve 4 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Diyarbakır’ın Lice İlçesine bağlı Dibek (Dêrxus) ve Arıklı (Huseynik) ve Karahasan köyleri ve bağlı mezralarda dün sabah saatlerinde başlatılan ve çatışmaların yaşandığı askeri operasyon sürüyor.

Abluka altına alınan, giriş çıkışların yasaklanan köy ve mezralardaki evlere dün akşam saatlerinde baskınlar düzenlendi. Evlerde yapılan aramalarda, köylüler darp edildi, tehdit ve hakaretlere maruz kaldı. Ev baskınlarında Karahasan köyüne bağlı Eminoğlu mezrasında 18 yaşındaki çoban Berat Akgeyik, Eyüp Özkan’ın da aralarında bulunduğu 4 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Bölgedeki askeri operasyon sürerken, Eminoğlu mezrasında yaşayan bir köylü yaşananları şöyle anlattı: “Köyümüz abluka altında, belli aralıklarla silah sesleri geldi, sonra evimize baskınlar yapılıp arama yapıldı. ‘Burada tek bir askerimize bile bir şey olursa gerisini siz düşünün’ diye tehdit edildik. Yanımızda çobanlık yapan 18 yaşındaki Berat Akgeyik hiç bir gerekçe gösterilmeden kelepçelenerek gözaltına alındı. Bu sırada darp edildi.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu