Güncel

Lice’deki saldırılara karşı İHD’den basın açıklaması

İstanbul: İHD İstanbul Şubesi bugün (8 Haziran) Galatasaray Lisesi önünde dün Lice’de kalekollara karşı yaşanan direnişte katledilenler için basın açıklaması gerçekleştirdi.

İHD İstanbul Şubesi adına basın açıklaması yapan Abdulbaki Boğa, asker, polis ve Ankara’dan gönderilen Jitem mensuplarınca 24 Mayıs’tan bu yana sivil halkın kalekol inşaatları özelinde savaş politikalarına karşı direnişine ölümle ve yeni bir saldırıyla cevap verildiğini belirterek dün de saldırı nedeniyle 2 kişinin yaşamını yitirdiğini ve yaralılar olduğunu dile getirdi.

Boğa “Kürdistan’da 50 bin insanımız katledildi, 17 bin insanımız gözaltında kaybedildi. Bunun hesabını vereceksiniz” diyerek yıllar Kürdistan’da süren baskı ve imha politikalarına değindi.

 “Roboski’nin hesabını vermeyen AKP’nin çözüm sürecine yaklaşımı bellidir.” diyen Boğa ayrıca Soma’da 300 insanın katledilmesinin de hesabını verilmediğini belirtti.

İnsan hakları savunucuları olarak savaşın insan hakları ihlallerinin kaynağı olduğunu belirten Boğa, “Hükümeti geçen hafta savaş politikalarından vazgeçmesi için uyarmıştık. Ama maalesef iki kişi yaşamını yitirdi. Hükümetin B ve C planları şiddeti öngörüyor. Diyarbakır’da gerçekleşen çalıştay şiddeti öngörüyor. Şiddet çözüm değildir” dedi.

Basın açıklamasının ardından 10 dakikalık oturma eylemi sonrasında eylem sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu