Dünya

Linz’de coşkulu 1 Mayıs

İşçi Sınıfının Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü 1 Mayıs Yukarı Avusturya’nin Linz şehrinde devrimci, demokratik 1 Mayıs komitesi tarafından örgütlenen yürüyüş ve kültürel etkinlikle kutlandı.

Nisan ayı itibariyle yapılan ön hazırlık çalışmalarıyla beraber, ADA-Linz, ADHF, ATİGF, KJV (Komünist Gençlik Birliği) ve Mezopotamya Anadolu Kültür Merkezi’nin oluşturduğu 1 Mayıs komitesi, 1 Mayıs alanında buluştuklarında coşku hakimdi.

Başta Haykırış Kültür Sanat Atölyesi korosu tarafından kitle ile birlikte coşkulu bir şekilde Gün Doğdu marşı okundu. Yine ardından 1 Mayıs marşı okundu. Devamında ise Gowenda Azadi halk oyunları ekibi yaptığı folklor gösterisinden sonra, 1 Mayıs komitesi adına bir konuşma yapıldı.

Ardından yürüyüşe start verildi. Yürüyüş boyunca Almanca açıklamalar ve taleplerimize dönük konuşmalar yapıldı. Kitlenin sık sık, “Hoch die internationale Solidarität!”, “Solidarität heißt Widerstand Kampf dem Faschismus in Jedem Land!”, “Schulter an Schulter gegen Faschismus!”, “Hinter dem Faschismus steht das Kapital, der Kampf um Befreiung ist International!”, “Yaşasın, devrimci Dayanışma!”, “1 Mayıs, kızıldır kızıl kalacak!” gibi sloganların yanı sıra yürüyüşün bittiği alanda Avusturya İşçi marşı çalındı.

 

linzde coskulu 1 mayis2“Marks, Engels, Lenin, Stalin, Mao! Viva, Viva, Viva!”

Partizan taraftarlarının önde 5 ustanın yer aldığı dev pankartla ve yine “Yaşasın 1 Mayıs” başlıklı pankartla ve Partizan bayrakları ile kitlesel ve görsel boyutuyla güçlü katılımı oldukça ilgi çekerken, İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 40. yılına ilişkin yaptıkları sesli ajitasyon ile birlikte “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya!”, “Biz, biz, biz, işçinin köylünün yiğit sesiyiz, namluya sürülmüş halk mermisiyiz!”, “Düzene isyan, halka önder Partizan!”, “Marks, Engels, Lenin, Stalin, Mao! Viva, Viva, Viva!” sloganlarıyla yürüyüşe ayrıca renk kattılar.

Yürüyüş sonunda, 1 Mayıs 1977’de Taksimde katledilen işçiler ve tüm dünyada özgürlük, devrim ve sosyalizm yolunda toprağa düşenler ve katledilenler anısına saygı  duruşunun yapılmasından sonra  kitle Koma Dem’in parçalarıyla halay çekti.

Son olarak Mayıs ayı etkinlikleri hakkında verilen bilgilerle birlikte yürüyüş son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu