Dünya

Londra’da binler Newroz’u kutladı

|LONDRA  25 – 03 – 2013 |İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan binlerce Kürdistanlı Newroz’u kutladı. Londra’da dün öğle saat 12:00’da Finsbury Parkı’nda başlayan Newroz kutlamasına dört binin üzerinde kişi katıldı.

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Finsbury Parkı’nda düzenlenen Newroz kutlaması “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü” sloganıyla gerçekleştirildi. Havanın soğuk ve karlı olmasına rağmen binlerce kişinin katıldığı kutlamada, sık sık “Biji Serok Apo” sloganı atıldı.

Kutlama alanına, 9 Ocak günü Paris’te katledilen PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan, Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez’in pankartları asıldı. Kürdistan özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan kutlamada Britanya Halk Meclisi Adına bir konuşma yapıldı. “Kürt Halk Önderi aramıza gelmeden bir barışın gerçek bir barış olamayacağını, iyi bilinmesi gerekiyor” diyen konuşmacı, Britanya Halk Meclisi adına Newroz’u da kutladı.

Avrupa Parlamentosu Üyesi Jean Lambert de, adaletli ve eşit bir barış diyerek Kürtlerin Newroz bayramını kutladı. Milletvekili David Lammy ise Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelere dikkat çekti ve Türk devletinin harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Jermyn Corbyn ise, şu anda yaşanılan sürecin önemine dikkat çekti. “Bu fırsatı kaçırmadan barış inşa edilmelidir. Adalet ve barış için buradayız. Bütün Kürtlerin Newrozu’nu kutluyorum” dedi. Tamil Eelam Kaplanları temsilcisi de, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın yapmış olduğu açıklamanın önemine değindi. Kürt halkı için yeni bir mücadele başlatığını vurgulayan temsilci Öcalan’dan “Bu son değil, yeni bir başlangıçtır” cümlesini de alıntı yaptı. Kürt halkının mücadelesinin Tamil halkı için çok önemli olduğunu da vurgulayan temsilci, “Sizin elde edeceğiniz kazanım, Tamil halkına büyük bir etki ve güç katacaktır. Kürtlerin Newrozu’nu kutluyorum” dedi.

Baloch temsilcisi Faiz Boloch da Kürt halkının Newrozu’nu kutladı. Westmister Barış ve Adalet Komisyonu Joe Ryan ise, Kürt halkının Newrozu’nu kutlayarak konuşmasına başladı. Ryan, bir an önce barışın sağlanması gerektiğini de vurguladı. Kutlamada ayrıca MLKP, Partizan İngiltere Temsilcisi de birer konuşma yaptı. Liberal demokrat Partisi lider imilletvekil Simon Hugh da Türkiye’de yaşanılan süreci takip ettiklerini belirterek, barış dileğinde bulundu. Ayrıca kutlamaya, milletvekilil Hywel Williams, Sinn Fein Milletvekili Conor Murphy, milletvekili Elfyn Liwyd, Lord Roy Kenndy, Savaşı durdurma Komisyonu üyesi Lindsey German, Sinn Fein Westminster Koordinatörü Jayne Fisher mesaj gönderdi.

Newroz kutlamasında ayrıca KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan konuşması alana kurulan dev ekrandan izlendi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri KCK, PKK, PJAK bayrakları taşındı ayrıca sık sık Öcalan ve PKK lehine sloganlar atıldı.

Kültür komusyonu çatısı altında çalışma yapan Fidan Doğan Semah ve Sara Folklor ekibi sahnede sergiledikleri performanslarıyla büyük bir beğeni topladı.

Ayrıca TKP-ML YDK’nın Newroz için çıkardığı bildiride sahneden okundu.

Konuşmalar ardından Koma Zelal, Afagh Tufahani Rojhilati, Ozan Diyar, Berivan Arin, Koma Siyabend, Sezgin Coşkun sahne aldığı Newroz kutlamasında saat akşam 19:00’a kadar halk halaylarla çekti.

AHM-ATİK Haber Merkezi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu