Dünya

Londra`da faşist saldırılar protesto edildi‏

Londra:Londra`nın Totenham bölgesinde Polonyalı faşist çete tarafından yapılan saldırılar protesto edildi.

Geçtiğimiz hafta cumartesi günü, göçmenlerin yoğun yaşadığı Tottenham bölgesinde,  Polonyalı faşist çete tarafından bir müzik festivaline saldırıldı.

28 Haziran günü Unite Against Fascism çağrısıyla bir  protesto gösterisi düzenlendi. Markfield parkında yapılan etkinlikte,  konuşmalar ve açıklamalar yapıldı. Faşizm ve ırkçılığın sadece Tottenham’da yaşanan bir problem olmadığı, Londra ve bütün İngiltere’de bir problem olduğu ve onu sadece hep beraber olup ona karşı mücadele edilerek çözülebileceği söylendi.

Polonyalı Anti-Faşist grup 161 açıklamasında, “Bir Polonyalı anti-faşist grup olarak İngiltere’de ve her hangi bir ülkede de faşizme karşı mücadele ediyoruz. Bizim için Polonyalı olup olmadığı ya da İngiliz olup olmadığı hiç fark etmez” denildi.

Yine provokasyon vardı

Açıklama yapılırken faşist bir kişi tarafından provokasyon yaratılmaya çalışıldı. Küfürler ve faşist yorum yaparak insanların üzerine yürüyen faşiste antifaşistler müdahale ettiği için faşist polis tarafından gözaltına alındı.

Anti-faşistler eylem yaptılar

Yaşanan provokasyonun ardından 100-150 kişilik bir grup protesto için  parktan ayrılıp trafiği kapatarak eyleme geçtiler. “Naziler defolun bu semt bizim”, “Mark Dugan’ı polis öldürdü” sloganları ile ana sokakta eylem yaptı.

Anti-faşist eylemcilerden biri çantası kontrol edilerek sebepsiz yere gözaltına alındı. Eylem daha sonra bitirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu