Dünya

Londra’da Sivas’ta katledilenler anıldı

Londra: 2 Temmuz Çarşamba günü Londra Stoke Newington bölgesinde bulunan  Cemevi önünden başlayan anma yürüyüşü yine aynı bölgede bulunan Pir Sultan Anıtına kadar sürdü. Britanya Alevi Federasyonu (BAF) ve Demokratik Güç Birliği çağrısıyla yapılan anma yürüyüşü için,  Cemevinde toplanıp döviz ve pankartlar taşınarak eyleme geçildi.

Eylem boyunca  ”Sivas’ın ateşi sönmeyecek”, ”Gün gelecek, devran dönecek faşist devlet hesap verecek”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı. Ayrıca marşlar söylenerek Sivas Katliamı’nın unutulmadığı gösterildi.  Pir Sultan Anıtının bulunduğu parka gelindiğinde çiçekler bırakılıp ve mumlar yakılarak saygı duruşuna geçildi.

Daha sonra Britanya Alevi Federasyonu adına bir açıklama yapıldı. Açıklamada “2 Temmuz 1993 günü  Pir Sultan Abdal’ı anma etkinlikleri için Sivas’a giden ve aralarında 12 yaşında semah dönen çocuklarımızın da olduğu canlarımız, devletin tezgahıyla gericiler tarafından öldürüldü.  Sivas, Madımak Otelinde on binlerce gerici, dinci, İslamcı, faşist güruh 35 yazar, aydın, sanatçı ve otel işçisini katlettiler. Cemevlerimizi yıkmak için daha önce defalarca buldozerleriyle girmeye çalışan devlet şimdi silahlarıyla girmektedir. Canlarımız polis tarafından Cemevleri içinde öldürülmektedir. Suriye de sadece Alevi oldukları için yüzlerce köy yok edilmiş binlerce canımız katledilmiştir.” söylendi.

DGB adına yapılan basın açıklamada ”21 yıl önce Sivas’ta ateşi tutan, katillerin sırtını sıvazlayan anlayış, bu gün Suriye ve Irak’ta IŞID karanlığın besleyerek büyütenlerdir. Sivas’ta katillerin avukatlığın yapanlar Gezi’de ve Lice’de gençlerimize tetiği çeken ellerdir.” dendi.

Katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerinin tek tek okunmasının ardından eylem semahla sonlandırıldı.

Yapılan yürüyüş ve anma törenine Partizan da bayraklarıyla katıldı.

 

[widgetkit id=791]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu