Dünya

Londra’dan Taksim’e selam

Londra: Günlerdir Taksim’de yaşanan faşist saldırılara karşı İngiltere’nin başkenti Londra’da da dayanışma eylemi yapıldı. 1 Haziran günü Hyde Park’ta toplanan eylemciler buradan Trafalgar Meydanı’na yürüyüş yaptılar. 

Yürüyüş yapılmasına polis tarafından izin verilmemesine rağmen kitle ara sokaklardan Trafalgar Meydanı’na ulaştı. Sık Sık “Faşizme Karşı Omuz Omuza“, “Faşist Devlet Hesap Verecek”, “Her Yer Taksim Her Yer Direniş” sloganlarını atan kitle İngilizce pankart ve dövizler taşıdı.

Yapılan eyleme aralarında Partizan‘ın da bulunduğu birçok grup katıldı. Eylemcilerden bir kısmının meydanda kaldığı belirtilirken 2 Haziran Pazar günü de Taksim’e destek eylemi için saat 12’de buluşulacağı bilgisi verildi.

 

Taksim direnişine desteğe devam

2 Haziran günü de Trafalgar Meydanı’nda toplanan göstericiler, burada yapılmakta olan İsrail Devletinin 65. yıl kutlamalarından ötürü polis tarafından Başbakanlık önüne yönlendirildi.

Başbakanlık önüne sloganlar ve pankartlarla yürüyen kitle 4 saatten fazla burada kaldı ve eyleme devam etti. Burada İngiliz sendika ve parti temsilcileri de destek konuşmaları yaptılar.

londra 2Trafalgar Meydanının boşalmasından sonra kitle tekrardan başbakanlık önünden yürüyüşe geçti. Alana girerken “Katil İsrail devleti” sloganlarıyla protesto edildi. Trafalgar Meydanında da bir süre eylem devam ettirildi. Eylem boyunca sık sık sloganlar atıldı ve İngilizce hazırlanan bildiri okundu.

Tohum Kültür Merkezi de üzerinde “77’den 13’e Taksim’e Selam Direnişe Devam” yazan bir pankartla alanda yerini aldı.

Partizan da bayraklarıyla alandaydı. Ayrıca GİK-DER, DAY-MER, YÇKM, Halk Cephesi, TEB, EL-COM ve İAKM Cemevi de alandaydı. Alanda Türk bayraklarıyla bulunanlarda vardı. Faşistlerde 3 hilalli simgeleriyle alanda olmak isteyince Partizan kitlesi bunlara müdahale etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu