Güncel

Lüleburgaz’da HDP, ÖDP ve EMEP binaları ateşe verildi

Lüleburgaz: Daha önce tehdit edilen ve 3 gün önce de içerisine faşist yazılamalar yapılan HDP binası, dün gece yarısı EMEP ve ÖDP binası ile birlikte ateşe verildi.

Lüleburgaz’da Özer İş Hanı 2’de bulunan HDP, polis tarafından aranarak tabelasını indirmesi konusunda tehdit edilmiş, bunu kabul etmeyen HDP binasına faşist içerikli yazılamalar yapılmıştı.

Dün gece yarısı ise parti binasının kapısını kırarak içeri giren kişi veya kişiler odayı ateşe verdi. Aynı katta olan ÖDP ve EMEP ilçe başkanlıkları da yangından sonra kullanılamaz hale geldi. Yerel kaynaklar aynı katta bulunan iş yerlerinde de maddi hasar meydana geldiğini belirtiyor.

 

EMEP “Türkiye çapında planlı bir saldırı”

Lüleburgaz Görünüm Gazetesi’ne konuşan EMEP üyesi Süleyman Türel, bu saldırıların daha önce de yapıldığını kaydetti. Türel; “Bu bir değil iki değil, üç değil biz zaten sayısız saldırılara alışmıştık zaten. Daha önce de parçalandı, yakıldı her şey oldu. Ben olayı yeni gördüm.  Burada üç parti var. Parti dışında dükkanlar var. En az 10 dükkan var içeride.  Burada partili olmayan dükkanlar, esnafın dükkanı yakıldı. Burada kalanlar da olabilirdi. Ölüm olmaması mucize. Bu Türkiye çapında planlı” şeklinde konuştu. 

 

Valilik’ten protestoya “provokatif” yasak!

Aralarında Özgür Gelecek okurlarının da olduğu Emek ve Demokrasi Platformu, partilerin ateşe verilmesini protesto etmek amacıyla akşam saatlerinde eylem düzenleme kararı aldı. Ancak kurumların “provokatif eylem yapacağı duyumunu aldığını” iddia eden Valilik, yazılı bir açıklama yaparak eylemi yasakladı.

Bunun üzerine kurumlar Kristal-İş Sendikası’nda bir araya gelerek hem saldırıyı hem de Valilik yasağını protesto etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu