Güncel

Lyon’dan Taksim’e destek

Hafta başından bu yana Gezi Parkı’nın yıkılmasına, doğa katliamından başka bir şey olmayan asırlık çınarların kesilmesine, yerine AVM’nin kurulmasına; kısacası alanın rant uğruna tahrip edilmesine karşı çıkanlara destek olmak için Avrupa’daki ilerici-devrimci kurumlar eş zamanlı önemli merkezi şehirlerde dayanışma eylemleri gerçekleştirdiler.

Aralarında , ATİK, , FUAF, Belleville PSKM’nin bulunduğu platformun çağrısıyla, Fransa’nin Lyon şehrinde toplanan yüzlerce sloganlar atarak eylem gerçekleştirdiler. Eyleme Fransız Maoist’leri de destek verdi. Taksim direnişini selamladı. AKP hükümetinin uygulamalarını protesto eden kitle, Fransızca ve Türkçe sloganlar atarak, devlet terörünü teşhir ettiler. Siyasi kurumlar ve kitle örgütleri adına yapılan konuşmalardan sonra, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı, omuz omuza”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarıyla, eylem sonlandırıldı.

Eylemin başından sonuna kadar Kemalistlerin sürekli eylemi provoke etmeleri ise devrimciler tarafından boşa düşürüldü. (ATİK Lyon Komitesi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu