Emek

Maden işçileri iş bıraktı

H.Merkezi: Kozlu’daki maden ocağında meydana gelen göçükte çalışma arkadaşlarından 8’ini kaybeden maden işçileri,  hakları verilinceye kadar iş bırakma eylemi başlattıklarını duyurdu. 
 
Zonguldak Kozlu’daki Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında 7 Ocak’ta meydana gelen göçükte çalışma arkadaşlarından 8’ini kaybeden Star İnşaat’a bağlı taşeron çalışan maden işçileri,  hakları verilene kadar iş bırakma eylemi başlattıklar. Siyasi partilerin de destek verdiği eylemde, şirket önünde toplanan maden işçileri adına konuşan Ayhan Gökgöz, meydana gelen göçüğün ardından şirket yönetiminin maden ocağında çalışan işçilere, “işe geri dönün” şeklinde baskı yaptığını belirtti. Gökgöz, “Şirket yetkilileri işe girmezsek çıkışımızı verecekleri yönünde tehditler savuruyorlar.  Arkadaşlarımız  kanı kurumadan ocağa girmemiz doğru olmaz, diye karar aldık. O gün ben oradaydım, 300 metre ilerideydim. Ben de gidebilirdim. Biz geçmişte eylemler yaptık. Onlar da her zaman yanımızdaydı” şeklinde konuştu. 
Gökgöz, kölelikten kurtulmaya çalıştıklarını söyleyerek, “Metreyle değil emniyetli bir şekilde çalışmak istiyorum. Bu saatten sonra arkadaşlarımla birlikte örgütlenmeden, sendikalaşmadan ocağa girmeyi düşünmüyoruz. Son nefesimize kadar mücadele edeceğiz. Vardiyalar halinde burada olacağız” dedi. İş bırakma eylemine 110 işçinin katıldığını aktaran Gökgöz, kendilerine destek vermeye hazır olan 130 işçinin daha olduğunu belirterek, “Gerekirse onlar da destek olacaklar. Tek istediğimiz sendikalaşmak, kurumda çalışan arkadaşlar gibi haklara sahip olmak” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu