Manşet

Madende İş Cinayeti: 8 İşçi Yaşamını Yitirdi.

H.Merkezi: Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun Kozlu Müessesesi’ne ait kömür ocağında meydana gelen metan patlamasında 8 işçi yine bir “iş kazası”nda daha hayatını kaybetti.

Türkiye Taş Kömürü (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan, yaptığı açıklamada, 630 kodunda açığa çıkan metan gazından etkilenen 8 işçinin hayatını kaybettiğini söyledi.

İnen, -630 kodunda açığa çıkan metan gazından etkilenen 5 işçinin hayatını kaybettiğini söyledi. Metan gazının patlaması sırasında kömür degajının meydana gelmesi sebebiyle 3 işçinin enkaz altında kaldığını tahmin ettiklerini aktaran İnan, “Ekipler, bu arkadaşlarımıza ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor” şeklinde konuştu.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi, 3 Mart 1992 tarihinde meydana gelen grizu faciası ile hala hafızalarımızda. Yaşanan katliam gibi iş cinayetinde 263 madenci yaşamını yitirmişti. DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen’in raporuna göre, 2012 yılında maden sektöründe meydana gelen toplam 132 kazada 77 işçi yaşamını yitirdi, 216’sı yaralandı. Zonguldak’ta yaşanan bu iş cinayeti iş güvenliği olmayan işçilerin ölümle burun buruna olduğunu bir kez daha ortaya koymuş oldu.

Öte yandan Zonguldak’ta hayatını kaybeden işçilerin isimleri ise şöyle:
Hüseyin Kürekçi
Hasan Bozacı
Muharrem Yapıcı
Yüksel Koca
Ahmet Şekerci
Satılmış Arslan
Köksal Kadıoğlu
Muhsin Akyüz

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu