Emek

Madenden çıkmama eylemi

H. Merkezi: Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü maden ocağında gece vardiyasında çalışan 300 maden işçisi, iş güvenliği önlemleri ve çalışma koşulları yetersiz olduğu için ocaktan çıkmama eylemi başlattı.

İşçiler, mesai saatleri içinde ocak giriş kapılarının üzerlerine kilitlenmesi, yer altındaki çalışma koşullarının ağırlığı, iş güvenliği önlemlerinin yetersiz olması, kurum ambulanslarının iş kazalarında geç gelmesi, ambulansta doktor bulunmaması, yedek kıyafet ve çizme verilmemesi gibi sorunlarının çözülmemesi üzerine başlayan eyleme, tüm vardiyalardan içiler destek verdi.
İşçilerin örgütlü olduğu Genel Maden İşçileri Sendikası Üzülmez Şube Başkanı Osman Tutkun, konuyla ilgili yaptığı açıklamada maden işçisine yaklaşık 1 yıldır psikolojik baskı uygulandığını belirterek “Son zamanlarda yapılan baskılar, psikolojik tacizler üretimi arttırmak için yapılan müdahaleler değil. Kurum 2012-2013 yıllarının baret ve çizme istikakını veremiyor. 5 aydan beri müessesenin işletme müdürü atanmamış ve kimsenin sesi çıkmıyor. Bundan 6 ay önce ocak içinde ana yollar çöktü, 5 gün kömür çıkmadı. Kuyu başındaki kapıların kilitlenmesi işçiye bir zulümdür. Bizim mücadelemiz insanca muamele görmek ve üretim yapmaktır. Maden işçisinin başka bir derdi yok. Kimse maden işçisini suçlamasın. Buradaki eylem onurlu bir eylemdir” diyerek koşulların vahametini ortaya koydu.
Eylem, madencilerin taleplerinin karşılanması yönünde adım atılıncaya kadar sürecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu