DünyaGüncel

Madrid’de ırkçılık karşıtı eylem düzenlendi

George Floyd'un öldürülmesinden sonra Madrid'de Afrikalıların kurduğu "CNAAE" derneği, 1 yılında ırkçılık karşıtı eylem yaptı.

İspanya’da yaşayan Afrikalıların kurduğu “CNAAE” derneği, 1. yılını doldurması vesilesiyle Madrid’in Sol Meydanı’nda eylem düzenledi.

ABD’nin Minneapolis kentinde 25 Mayıs 2020’de George Floyd’un öldürülmesiyle bağlantılı olarak başlayan uluslararası tepkiler kapsamında kurulan CNAAE’nin temsilcileri, İspanya’da da ırkçılık ve nefret suçlarının son yıllarda arttığına dikkati çekti.

Okunan açıklamada, “İspanya’da ırkçılık sorununu çözmeye yönelik siyasi bir arzu henüz yok. Özellikle reşit olmayan siyahi Afrikalılara karşı fiziksel ve sözlü saldırıların önüne geçilmesi gerekmektedir. İspanya’daki göçmen ve yabancı yasaları bizleri cezalandırmaya devam ediyor. Gündelik hayatta sıkça rastlaştığımız ırkçılık artık ortadan kalkmalı” denildi.

CNAAE, benzer bir eylemi 12 Haziran’da Barcelona kentinde yapılacağını duyurdu.

İçişleri Bakanlığının mayıs ayında yayımladığı verilerde, ülkede ırkçılıkla bağlantılı nefret suçlarında son yıllarda yüzde 20’lik bir artış olduğu bilgisi paylaşılmıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu