Güncel

Mahkemelerde çifte standart sürüyor

İstanbul: Siyasi davalarda tutukluluk süresinin 5 yıla inmesinin ardından Gaye Operasyonu çerçevesinde tutuklanan ve 2006 yılından beri  tutsak bulunan 8 sosyalistin avukatları bu gün İHD İstanbul Şubesi’nde bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklaması dava avukatları Özlem Gümüştaş, Faruk Ertekin, Gülizar Tuncer, Ercan Kanar, Sezin Uçar, Gülhan Kaya ve Mihriban Kırdök tarafından yapılırken Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Uğur Güç de katılarak destek verdi.

Toplantıda ilk sözü avukat Özlem Gümüştaş alarak yasanın değiştiğini ancak yağıdaki çifte standartlı tutumun devam ettiğini belirtti.

Avukat Ercan Kanar ise3 konuşmasında, TMK 10. Madde ile görevli mahkemelerin kaldırıldığı dönem var olan 133 Ağır Ceza Mahkemesinin Özel Yetkili gibi işlem yapacağını düşündüklerini belirterek “gelişmeler bunu doğruluyor” dedi.

Askeri vesayet döneminde MGK kararları doğrultusunda, cemaat vesayeti döneminde cemaatin istekleri doğrultusunda kararlar verdiler. Şimdi Erdoğan’ın tek başına egemen süreçte, onun kırmızı çizgilerine göre karar veriyorlar” diyen Kanar tahliyeleri engelleyen mahkemelerin anayasayı ihlal ettiğini belirtti.

Dava avukatlarından Gülizar Tuncer ise söz alarak, devletin Kürt ve sosyalistlerin davalarında çifte standartlı tutumu sürdürdüğünü belirterek Anayasa Mahkemesi ve HSYK’ya başvuracaklarını belirtti.

Avukat Mihriban Kırdök ise konuşmasında, tutsak Arif Çelebi’nin 17 MKP’linin şehit düşmesi üzerine gönderdiği kartta “İnsanlar ölüyor ama umut asla” dediğini hatırlatarak davanın takipçisi olmayı sürdüreceklerini belirtti. Kırdök konuşmasında ayrıca JİTEM’in kurucusu Veli Küçük’ü tahliye eden mahkeme ile müvekkillerinin tahliye talebini reddeden mahkemenin aynı olduğunu ifade etti.

Basın toplantısında söz alan TGS Genel Başkanı Uğur Göç ise “Meslektaşlarımızın da yargılandığı bu dava ayrımcılığa bir örnek. Biz meslektaşlarımızın yanındayız, onların özgürlüğü için mücadele etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu