GüncelManşet

Mahkemenin Gezi Kararı: “Suç değil, Haktır”

H.Merkezi: İzmir’de 24 çocuğa Gezi eylemlerine katıldığı için açılan ve İzmir 5. Çocuk Mahkemesi tarafından beraat kararı verilen dava ile ilgili olarak mahkeme gerekçeli kararını açıkladı. Gerekçeli kararında AİHM kararlarına gönderme yapan mahkeme “herkesin izin almaksızın gösteri düzenleyebileceği ve fikrini açıklayabileceğini” belirten mahkeme Gezi eylemlerinin ise “suç değil, hak” olduğunu belirtti.

1 Haziran 2013 tarihinde gerçekleşen eylemlerde gözaltına alınan 24 çocukla ilgili olarak İzmir 5. Çocuk Mahkemesi’nde, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet, kamu malına zarar ve görevi yaptırmamak için direnme iddiasıyla açılan ve 23 çocuğa beraat, 1 çocuğa da “kamu malına zarar”dan 5 ay 16 gün hapis cezası verilerek ertelenen mahkemede gerkeçeli kararda “Çocukların silahlı oldukları veya saldırıda bulunduklarına dair kesin ve inandırıcı delil” denildi.

Gerekçeli kararında herkesin izin almadan gösteri ve toplantı düzenleyebileceğini ifade eden mahkeme “Çocuklar yönünden Anayasa’nın 26. ve 34. maddeleriyle herkesin düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkı ile önceden izin alınmadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteriyi yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olduğu belirtilmekte olup AİHM kararları ile bu hakların garanti altına alınmış olduğu dikkate alındığında, çocukların iddianamede belirtilen toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmış olduklarını kabulü halinde dahi bu fiil gerek Anayasa’nın gerekse AİHM’nin kararları ile garanti altında bulunan temel haklar ve özgürlükler kapsamında olduğundan beraatlerine karar vermek gerekeceği…” tönlü tespitlerde bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu