Güncel

Mahmut Karataş yaşamını yitirdi

Dersim: TC devletinin hapishanelere yönelik politikasının ürünü olan hasta tutsaklar ve tutsak ölümleri devam ediyor. Tecrit-tretman saldırılarını yoğunlaştıran devlet, en çok da tutsakların sağlık hakkını engelleyerek bu politikayla tutsaklar hakkında “sessiz idam” cezası vermiş ve uygulamış oluyor aslında…

Son olarak Bingöl M Tipi Hapishane’de tutulan 75 yaşında, görme engelli ve ileri derecede şeker hastası olan tutsak Mahmut Karataş hakkında “sessizce” ölüm emri verdi devlet. Karataş, ilerleyen hastalığına rağmen tahliye edilmeyince geçtiğimiz günlerde yaşamını yitirdi.

Karataş’ın devletin tecrit-tretman politikasının bir ürünü olarak katledilmesinin ardından hapishanedeki tutsaklar “Şehîd namirin” sloganları eşliğinde protesto eylemi düzenlemişlerdir.


Karataş, sloganlarla son yolculuğuna uğurlandı

Karataş’ın cenazesi, yüzlerce kişinin katılımıyla memleketi Dersim’de karşılandı. Cenaze, “Şehîd namirin” sloganlarıyla cemevinden alınıp, anma törenin yapılacağı alana getirildi.

Burada yapılan saygı duruşunun ardından BDP üyesi Hayri Ateş tarafından gerçekleştirilen konuşmada; “AKP’nin zulüm politikaları sonucu, cezaevlerinin işkencehaneye çevrildi. Kürtler yediden yetmişe cezaevine konuldu; bu da yetmiyormuş gibi insan onuruna yakışmayan uygulamalarla, yüzlerce kişi  ölümle pençeleşir duruma getirilmiştir” denildi.

Karataş’ın cenazesi yapılan açıklamadan sonra oluşturulan konvoyla Sin (Geyiksuyu) Köyü’ne götürüldü. Köyde gerçekleştirilen törenin ardından sloganlar eşliğinde toprağa verildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu