GüncelManşet

Malatya’da Hrant anmasına silahlı saldırı girişimi!

H. Merkezi: Bu gün, Malatya Emek ve Demokrasi Platformu‘nun çağrısıyla Emeksiz Kavşağı Kız Meslek Lisesi önünden Çavuşoğlu Mahallesi’ne yürüyen kitlenin kortejine sivil faşistler tarafından silahlı saldırı girişimi oldu.

Anmaya saldıran sivil faşistler silahla kitleye saldırı girişiminde bulunurken polis müdahalede bulunmadı. Hırant için bir araya gelen kitle “Yüzleşin, Hrant’la, Soykırımla” yazılı pankart açarak karanfiller ve Hrant Dink’in resimleri ile Hrant Dink’in Malatya Çavuşoğlu Mahallesi’nde bulunan evine yürüdü. Kitle yürüyüş boyunca sık sık “Faşizme inat kardeşimsin Hrant”, “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları attı.

Yürüyüş kolu Çavuşoğlu Mahallesi’ne ulaştıktan sonra ara sokaktan çıkan 4/5 kişilik bir grup silahlı saldırı girişiminde bulundu. Polis ekiplerinin müdahale ederek arama yaptığı şahıslardan birisinin üzerinden bir adet tabanca çıkması kısa süreli gerginliğe yol açarken, silahlı saldırganın yanında bulunan şahıslar tarafından basın mensuplarının çekim yapması engellenmeye çalışıldı. Polis, arama sırasında bulunan silaha el koyarken saldırı girişiminde bulunan şahıslardan hiçbirini gözaltına almadı.

Hrank Dink’in doğduğu evin önüne gelen kitle burada Hrant Dink’in resminin yanına mumlar ve karanfiller koyarak Hrant Dink’in şahsında katledilen gazeteciler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Saygı duruşunun ardından hep beraber Ermenice, Kürtçe ve Türkçe olarak Sarı Gelin türküsü söylendi.

Yürüyüşü organize eden Malatya Emek ve Demokrasi Platformu adına Ermeni Hüsamettin Kurultay yaptığı açıklamada şunları vurguladı: “8 yıldır olduğu gibi bugün de Türkiye’nin demokratik, halkların kardeş olduğu bir ülke olması için mücadele edenler olarak yeniden adalet istiyoruz. Hrant Dink’in katlinin arkadasındaki gerçek faillerin ortaya çıkarılması için taleplerimizi yineliyoruz. Bugün hemşehrimiz Hrant Dink’in katledilişinin 8. yılında Hrant’ın memleketi Aspuzu’da Malatya’da yürüdüğü ve koştuğu sokakta, Boncuklu Sokak’ta bir kez daha katillerden hesap sormak ve sevgili Hrant’ı anmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu