Güncel

Mamak HDP-HDK’den hasta tutsaklar için çadır eylemi!

 

Ankara/Tuzluçayır: Mamak HDK Meclisi ve HDP ilçe örgütlülüğü tarafından hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için ve son süreçte artan faşist saldırılara karşı Tuzluçayır meydanında bir gün sürecek çadır eylemi başlatıldı.

Çadır eylemi öncesi konuşmalar gerçekleştirildi. Sözü ilk olarak Tuhad-Fed temsilcisi Hava Özcan aldı. Şehmuz Aytek adlı tutsağın defalarca ameliyat olmasına rağmen doktorların bir türlü hastalığı teşhis edemediği ama kendisinin vücudun her yerine yayılmış akciğer kanseri olduğu ve mamayla beslendiğini belirten Özcan konuyla ilgili yaptıkları başvurunun 26 gündür devlet nezdinde olumlu ya da olumsuz bir yanıt alamadıklarını söyledi.

Yine Şehmuz Aytek gibi Murat Ekin’in de akciğer kanseri olduğu ve numune hastanesinde kaldığını söyleyen Hava Özcan bir an önce gerekenin yapılmasını talep etti.

 2.jpg

 

“Ji Girtîyen Siyasî re Azadî”

Özcan’ın ardından HDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici söz aldı. Binici savaş politikalarını devam ettiren AKP’ye seslenerek “Ey AKP, iyi düşün Kürtler bu ülkede ve Orta Doğu’da rollerini oynayacaktır” dedi. Binici “çözüm” sürecinin de önemli bir gündemi olan hasta tutsaklar sorununa dair hükümetin bir an önce bırakılması gerektiğini belirterek, bunu insanlık için talep ettiklerini ama devletin insanlıktan bihaber olduğunu vurguladı.

Binici’nin konuşmasından sonra ortak basın açıklaması gerçekleştirildi ve 1 gün sürecek çadır eylemi başlatıldı.

Çadırın etrafına “Kalekol, karakol değil, demokratik siyasal çözüm istiyoruz”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın, hasta tutsaklara özgürlük”, “Bijî Berxêdana Zindanan, Ji Girtîyen Siyasî re Azadî” yazılı ozalitler asıldı.

Çalınan Kürtçe parçalar ve atılan sloganlarla halkların kardeşliği şiarının ön plana çıkartıldığı eyleme Partizan ve YDG’liler de dâhil oldu.  

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu