Emek

Mannesmann Boru’da uyarı eylemi

İstanbul: 2012-2014 dönemi MESS-Türk Metal Toplu İş Sözleşmesi’nde uyuşmazlık MESS’in sadece ilk altı ay için % 4,6 ve sosyal haklar için % 9 zam önerisi nedeniyle uyuşmazlık zaptının tutulmasının ardından Türk Metal ikinci büyük eylemini iş yerleri önünde vardiya giriş ve çıkış saatlerinde düzenledi. Yaklaşık 80 bin metal işçisi MESS’in insanca bir yaşamdan uzak, yoksulluk anlamına gelen düşük zam önerisini ortak basın açıklaması ve sloganlarla protesto etti.

Türk Metal’in ilk büyük eylemi geçtiğimiz Çarşamba günü MESS’in bölge müdürlükleri ve kent meydanlarında yine aynı sayıda kalabalıkla protesto edilmiş ve böyle bir önerinin asla kabul edilemeyeceğini tek bilek ve tek yürek metal işçileri MESS’e ilan etmişti.

Daha sonra İzmir’de hem BMC işçisine destek hem de insanca bir yaşam için sesini duyurmak isteyen on binlerce emekçi Konak Meydanı’nda miting düzenlemişti. Bugünde Borusan Mannesmann Boru’ Türk Metal üyeleri MESS ‘in dayatmalarını protesto etti. 16-24 ve 8-16 vardiyasında iş bırakan işçiler, Burada “işçiyiz haklıyız kazanacağız” “MESS şaşırma sabrımızı taşırma” sloganlarını attılar. ,

Burada bir konuşma yapan Gemlik Türk Metal Şube Başkanı Kemal Durmaz anlaşma sağlanan kadar mücadele edeceklerini vurguladı. Açıklamanın ardından işçiler alkış ve ıslıklar eylemi sonlandırdı. (Gemlik özgür gelecek okurları)

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu