Güncel

Mannheim`da Panel “Türkiye`de Güncel Siyasal Gelişmeler”‏

 

Mannheim: ATİF Mannheim tarafından, İntegrationsverein e.V.`de 6 Temmuz 2014 günü bir söyleşi gerçekleştirildi. “Türkiye`de Güncel Siyasal Gelişmeler” başlığıyla düzenlenen Panel AABF Genel Sekreteri Özgür Öz, ATİF Başkanı Süleyman Gürkan, NAV-DEM (YEK-KOM) Temsilcisi Ramazan Öz konuşmacı olarak katıldı.
 Öncelikle panelistlere 15’er dakika konuşma süresi tanındı. Ardından verilen yemek molası sonrası Panelde soru-cevap bölümüne geçildi. Yaklaşık dört Saat süren söyleşi elli kişiye yakın katılım oldu.
İlk sözü Alan Ramazan Öz, konuşmasına Sivas ve Rojava şehitlerini anarak başladı. Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu’daki katliamlara değinen NAV-DEM temsilcisi baş sorumlunun emperyalist odaklar olduğunu belirterek, “söz konusu plan kendi çıkarları olduğunda emperyalistler insanlık adına hiçbir şeyi dikkate almazlar.” dedi. İŞİD adlı çeteyi “emperyalistlerin ölüm makinesi” olarak tanımlayan temsilci: ” gün yurtseverlerin, devrimcilerin, sosyalistlerin birleşme ve mücadeleyi yükseltme günüdür” şeklinde konuştu.
Öz, 21.yy`da ulus devletlerin çözüldüğü tezini savunarak, devrimciliğin bir yaşam biçimi haline getirilerek, hayatın her alanına uygulanması gerektiğini vurguladı.
Ardından sözü Alan AABF Genel Sekreteri Özgür Öz de konuşmasına şehitleri anarak başladı.
ATİF`i “Kardeş Kurum” olarak tanımlayan Öz, Alevilerin var olma mücadelesinde Alevi kurumlarının tarihine değinilerde bulundu.
“TC devleti 91 yıldır Türk-İslam cenderesi altında birçok kesimi ötekileştirdi.” diyen Öz 2 Temmuz `93 Sivas katliamının ardından Alevi örgütlenmesinin “Anka kuşu misali küllerinden yeniden doğduğunu” belirti.
AKP`nin “Almanya Demokratik Gücbirliği Platformunun oluşum sürecindeki rolüne vurgu yaptığı konuşmasında Öz, Ortadoğu`da İslamcılığın gerici bir rol oynadığını belirti. Konuşmasında Aleviler için artık “incinsen de incitme” döneminin kapandığına vurgu yapan Öz, yapılan saldırılara karşı koymanın meşru olduğunun altını çizdi.
Öz, Alevi toplumuna getirilen “cellâdına âşık olma, Kemalistlere yedeklenme” vb. eleştirilerin haksız olduğunu belirterek, Alevilerin inancı ve yoluyla insanlığa önemli katkılar yaptığının altını çizdi.
ATİF başkanı Süleyman Gürkan konuşmasına böylesi panellere neden ihtiyaç duyduklarını anlatarak ve önemine vurgu yaparak başladı.
Türk Hakim sınıflarının iç çatışmalarının yoğunlaştığına ve  bununla beraber emperyalistlerin Ortadoğu’yu yeniden paylaşma emeliyle kan gölüne çevirdiğini söyleyen Gürkan dünyada ve ülkemizde süren sınıf mücadelesinden ve ezilen halkların mücadelelerinden örnekler verdi.
Gürkan konuşmasında egemenlerin birbiriyle çatışıyor olsa da, işçi-emekçilerin ve diğer ezilen kesimlerin sömürülmesi ve ezilmesinde ortaklaştıklarını söyledi. Gürkan örnek olarak Şişe-Cam grevinde yaşananları anlatı.
Kadın cinayetlerine de dikkat çeken Gürkan: “ülkede bir Kadın kırımı yaşanmaktadır. Bu katliamlar politikasıdır.” dedi.
ATİF Başkanı: “Gezi direnişinden sonra çok ciddi değişimler yaşandı. Bu dipten gelen dalganın yüzeye vurmasıydı. Bunun geleceğini daha önceden görüyorduk. Gezi birçok algıyı değiştirdi. Örneğin Sünni insanlar eşittir, faşisttir algısı değişmeye başlamıştır.” dedi. Gürkan sözlerini ” devrim ütopyasından vazgeçilmemelidir. Düzen seçimleri yoluyla değiştirilemez.” şeklinde tamamladı.
Panelin ikinci bölümünde dinleyicilerin söz almalarıyla daha da canlandı. Söz alan birçok insan böylesi tartışmaların daha  çok yapılması gerektiğine de vurgu yaptılar.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu