Manşet

Maraş katliamı için yola çıkanlara polis engeli!

H.Merkezi: Tarihi katliamlarla meşhur olan T.C yaptıkları katliamların unutulmadığının hatırlatılmasından hoşnut değil. Bunu bugün çok daha net görebiliyoruz.

34. yılında katliamı lanetlemek ve katliamda yaşamını yitirenleri anmak için yola çıkan araçlar polis engeliyle karşılaşıyor.

1978 yılında Maraş’ta katledilen 111 kişinin hesabını sormak ve onları anmak için Ankara’dan yola çıkmak isteyen araçlar polisler tarafından engelleniyor. Bu tutumlarına gerekçe olarak ise İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in “Suriyeli mültecilerin Maraş’ta oluşu, anma için kente gidecekler için ‘güvenlik’ sorunu ve yasadışı örgütlerin provokasyon yapacağı” sözleri gösteriliyor.

Birçok bölgede araçların kalkışlarına izin verilmediği bilgileri verilirken Pir Sultan Abdal Dernekleri Maraş’a gitme konusunda kararlı. Şuan Maraş’a anma etkinliklerine katılmak üzere Ankara’nın Mamak İlçesi’ndeki Tuzluçayır Mahallesi’nde bulunan Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği’nin (AKA-DER) araç kaldırma alanı polislerce ablukaya alınmış durumda.

Polisin toplu araç çıkışlarına izin vermeyeceğini açıklaması üzerine şuan PSAKD kaldıracağı araçları Maraş’a gitmek üzere Yenimahalle ilçesine getirdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu