Gençlik

Marmara’da faşizme geçit vermedik!

Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nde 20 Mart (bugün) tarihinde “Çanakkale Zaferini” anmak(!) için faşistlerin bir etkinlik yapacağını öğrendik. Haydarpaşa Kampüsü hariç tüm kampüslerde devrimci, demokrat, yurtsever öğrencilere azgınca saldıran faşistlere Haydarpaşa’da etkinlik yaptırmama kararı aldık. Irkçı, şoven propaganda yapmak isteyen faşistlerin etkinliklerine izin vermedik.

Marmara bu sabah adeta bir OHAL durumuyla uyandı. 12.30’da yapılacak etkinlik için sabah saatlerinden itibaren kampüs içinde onlarca çevik kuvvet, sivil polis ve ÖGB okulda bulunuyordu.

Öğrenci Kolektifleri, TKP’li Öğrenciler, Gençlik Muhalefeti ve eyleme destek veren biz YDG ile DYG‘den öğrenciler de okulda yerlerini aldı. Hukuk Fakültesi kantininde biraraya gelen öğrencilere karşısında çevik kuvvet çareyi(!) her yandan öğrencilerin etrafına barikat kurmakta buldu.

Biz ise bu faşist propagandanın okulumuzda yapılmasına izin vermeyeceğimizi, yapılmaya çalışıldığı halde müdahale edeceğimizi duyurduk. Ayrıca okulun ortasında kurulan barikatlardan kaynaklı yüzlerce öğrenci mağdur oldu, derslerine gidemedi ya da okulun etrafından dolaşarak gitti.

Kitleden korkan sivil faşistler ise kampüsten çevik kuvvetin ve ÖGB’nin koruması altında ayrıldı. Bunun üzerine çevik kuvvet ve ÖGB de kurdukları barikatları kaldırdılar. Öğrencilerin alkışları ve yuhalamaları eşliğinde okulun dışına çıktılar.

Biz de fakültenin içinde ajitasyon çektik ve sloganlarla toplu çıkış yaptık. Toplu çıkış sırasında “Marmara Goristan Ji Bo Faşistan“, “Marmara Faşizme Mezar Olacak”, “Bijî bratiya gelan” vb. sloganlar atıldı. Kitle güvenlik nedeniyle Haydarpaşa’dan Kadıköy’e oradan da Boğa’ya kadar yolu kapatarak öğrencilerle beraber yürüdü!

Marmara Üniversitesi’nden Bir YDG’li

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu