Güncel

Mart’ın coşkusundan beslenen bir gazete

Merhaba

Mart ayının katliam ve direnişlerle dolu yoğunluğu içinde sizlerleyiz. Gazetemiz bu sayıda Mart ayının temel gündemlerini sayfalarına taşıdı. Dünya emekçi kadınlarının cinsel, ulusal ve sınıfsal baskıya karşı yükselttiği mücadele ve direnişte önemli bir yere sahip olan 8 Mart etkinliklerine daha kapsamlı bir biçimde yer vermek adına özel bir ek hazırladık.

Önümüzdeki on yıllar boyunca sınıfın gündemini oluşturacak ve geleceğini belirleyecek Sendikalar Yasası ve İşkolu Barajını işlemeye devam ediyoruz. Uygulanan özelleştirme ve taşeronlaştırma saldırılarıyla neredeyse üyelerinin yarısını kaybeden Yol-İş sendikasına misafir olduk. Tuzla’da direnişe başlayan Kazım Deri ve alacaklarının ödenmesi talebiyle Çukurova Holdig’in önüne çadır kuran BMC işçilerine uzattık ses kayıt cihazımızı. AKP’nin sağlığın piyasaya daha fazla açılması politikasını inceleyen makalemizin de dikkatinizi çekeceğine inanıyoruz. Objektifimizi köylü sayfasında Halk ve Ziraat Bankası başta olmak üzere bankaların köylünün toprağına el koyarak büyümesi konusuna çevirdik.

2B yasasının meclisten geçmesi ile yüzbinlerce orman köylüsünün mağdur edildiği ve köylülerin düzenlediği eylemler hepimizin malumu. Yasaya karşı İzmir Bornava’yı işgal eden köylülerle buluştuk. Sınıf mücadelesinin kaynayan gündemlerinden biri de tartışmasız Kürt ulusal sorunu. Kürt ulusal sorununda baş döndüren bir hızla cereyan eden gelişmeler kadrajımızdaki yerini sürdürüyor. TC’nin hiçbir somut proje ortaya koymadan sürekli sürecin hassasiyetini dile getirdiği bir tablo ile karşı karşıyayız. Devletin temsilcisi olarak AKP’nin bu gündemdeki ikiyüzlü politikalarını, barış söylemlerini ve Roboski’deki tavrını inceledik. AKP bir yandan barış ve çözüm nutukları atarken diğer yandan Kandil’i bombalamayı sürdürüyor.

Büyük bir gürültüyle çıkardığı 4. Yargı Paketi de sahtekarlığının son kanıtı oldu. Elbette bu meselede AKP yalnız değil. Kürt ulusal sorunu söz konusu ise CHP başta olmak üzere tüm düzen partilerinin kardeşliğine tanık oluyoruz. CHP’nin özünde AKP’den farklı olmayan yaklaşımı çözüm sürecinin bir devlet politikası olduğunu gösteriyor.

Bir diğer devlet politikası ise Kentsel Dönüşüm Projesi. Bayraktar tarafından her gün yeni açıklamalarla motive edilen saldırı geldiğimiz aşamada artık ülkenin her yerinde daha görünür bir hal aldı. İstanbul Ardıçlı Mahallesi de bu adreslerden biri. Saldırıların boyutlu olması yüzünden bugün belki bundan daha fazla söz ediyoruz. Ama her saldırıya bir direniş de eşlik ediyor. Hem de her alanda. Sanal dünya da buna dahil. Gazetemizde eylemleriyle adından söz ettiren Redhack grubu ile yaptığımız röpartajı bulacaksınız. Ülkemizde her zaman söylediğimiz gibi gündem çok hızlı bir şekilde ilerliyor.

Ama gündemin, dünyanın hemen her yerinde süratleri değişse de hızlı aktığı da bir gerçek. Venezüella devlet başkanı Hugo Chavez’in yaşamını yitirmesi, geride bıraktığımız günlerin en önemli gündemleri arasındaydı.

Biz de bu konuda genel kanaatin dışında seyreden bir değerlendirmeye yer verdik. Yine bize çok uzak bir ülkede Nepal’de dünya komünist hareketi açısından yaşanan önemli gelişmelere bir göz atalım istedik. Bitirirken okurlarımıza çağrımız; Mart’ın isyan ve coşkusundan daha fazla beslenen bir gazete için daha fazla haber, yorum… Başarılar/Serkeftin

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu