Güncel

(foto) Mazlum Doğan Kültür Sanat ve Doğa Festivali Gerçekleşti.

 

Karakoçan: Bu yıl birincisi düzenlenen Mazlum Doğan Kültür Sanat ve Doğa Festivali büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Elazığ Karakoçan’da düzenlenen Mazlum Doğan Kültür Sanat ve Doğa Festivalinin programı sabah saatlerinde Mazgirt’te bulunan Mazlum Doğan’ın mezarına ziyaretle başladı. Bazı teknik aksaklıklardan kaynaklı geç varabilen aralarında Partizan ve YDG’lilerinde olduğu kitle, mezar başında bir anma gerçekleştirdi.

 PKK bayrağının dalgalandığı mezarda Mazlum Doğan’ın kardeşi bir konuşma yaptı. Mazlum Doğan’ın yaptığı konuşmada; “Mazlum’un devrimci olacağı küçüklüğündeki çalışkanlığından, çevresinde bulunan herkese yardımseverliğinden belliydi. Mazlumlar devrim yolunu seçtiler. Bizler daha önceden Kürt kelimesini bile kullanamazken Mazlumlar faşizme karşı mücadele ediyorlardı. Bizler Mazlumların ve onların yoldaşlarının mücadeleleriyle şuan daha iyi bir konumdayız. Bizler onlara borçlu bulunmaktayız ve önlerinde saygı ile eğilmekteyiz. Ancak saygı ile eğilmek bile bugün onların mirasına yetmemektedir. Onların mücadelelerini sahiplenerek aktif olarak katılım göstermeliyiz.” diyerek sözlerini bitirdi.

Mazgirt Seyithan köyünde bulunan Mazlum Doğan’ın mezarının anmasından sonra festival, Karakoçan’da devam etti. Festival alanında sunucuların sahneye çıkıp saygı duruşunu başlatmalarının ardından festival halaylarla başladı.

Mazlum Doğan Kültür Sanat ve Doğa Festivali’ne HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gülten Kışanak, DBP PM üyeleri, DBP il ve ilçe başkanları ile yöneticileri ve Karakocan Belediyesi eş başkanları ve Mazlum Doğan’ın yakınları da katıldı.

Festival’de konuşma yapan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş festivale gelen herkesi selamladıktan sonra “Bu devlet bize tek dil, tek devleti dayatmaktadır. Bu zorlama apaçık faşizmdir. Ama bizler biliyoruz ki çok kültürlülük bölücü olmak değildir.  Diyerek konuşmasını Türkiye’nin Suriye politikasını eleştirerek sürdürdü.

S. Demirtaş; “Yan tarafımızdaki Suriye’ye bakın Nusayri, Kürt, Sunni, ve birçok etnik kökenli olan coğrafyada savaş vardır. 1.2 milyon Suriye’li Türkiye’de çok kötü durumlarda yaşamaktadır. Bugün Türkiye yavaş yavaş Suriye ile savaşa sürüklenmektedir.” Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerine değinen Demirtaş; “Dünyanın en zengin liderlerinden bir tanesi Türkiye’de yaşamaktadır. Bu lider ise bugün Cumhur başkanlığı adayıdır. Sen bu parayı nasıl kazandın ülkemizde asgari ücret açlık sınırının altındayken. Bu ülkede 24 milyon olan işçi ya sigortasız ya da sendikasız zor şartlarda çalışıyor sen ise rahat bir şekilde yaşıyorsun bu nasıl bir çelişkidir. Bidr diğer Cumhurbaşkan adayı ise diğerinden bir farkı yoktur. İkisi’de birbirini tamamlayan egemenlerin adayıdır. Biz onlardan farklıyız.” dedi.

S.Demirtaşın konuşmasını bitmesiyle sahneye Rojda, Ali Yılmaz, Seyda Perinçek, Koma Denge Bratî, Halide ve Silbus u Tari çıktı. Konserlerle coşkulu geçen festival, konserlerin bitmesiyle sona erdi.

Munzur Doğa ve Kültür Festivali YDG basın komisyonu

[widgetkit id=822]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu