Dünya

Meşale için, dayanışma konserine çağrı

Ulm: Meşale Tolu için Almanya’nın Ulm kentinde her hafta düzenlenen eyleme dün (6 Eylül) Türkiye’den babası, avukatı ve ETHA’dan çalışma arkadaşı da katıldı.

Türkiye’de 30 Nisan’dan buyana, tutuklu olan Ulm’lü Gazeteci Meşale Tolu ve tutuklu tüm gazetecilere özgürlük, için 19. kez bir araya gelen  ”Meşale Tolu ile dayanışma komitesi” çarşı merkezinde, Meşale ve Tüm gazetecilerle dayanışmak amaçlı miting düzenlediler.

Konser için Türkiye’den Ulm’a gelen Meşale Tolu’nun babası Ali Rıza Tolu, Ezilenlerin Hukuk Bürosu’ndan avukatı Kader Tonç ve çalışma arkadaşı ETHA editörü Semiha Şahin de mitinge katılarak birer kısa konuşma yaptılar. Hepsi de gösterilen dayanışmadan dolayı teşekkür ederek, Meşale’nin de bu örnek dayanışmadan büyük güç aldığını söylediler.

Meşale Tolu, gazeteci Deniz Yücel’in resimlerin açıldığı pankartta, Komite adına Konuşma yapan Sözcü,  “11-12 Ekim günü Tolu’nun ilk kez mahkemeye çıkarılacağına, bizler Ulm’lü gazeteci arkadaşımızın özgürlüğüne kavuşması için hep birlikte 19 haftadır buradayız, mahkemesinde de Almanya’dan ve değişik ülkelerden gidecek heyetler ve dayanışmacı bağımsız inisiyatiflerle orada olacağız” dedi.

 

Dayanışma Konseri’ne tüm Ulm’u bekliyoruz

Mahkeme öncesi, 7 Ekim 2017 günü (bugün) Ulm Kornhaus salonunda Meşale Tolu ile Dayanışma Konseri düzenleyeceklerini söyleyen Komite sözcüsü, ünlü radyo sunucusu Frank Wiesner’in sunacağı dayanışma konserine, konseri  destekleyen Ulm Belediye Başkanı’ndan, Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütüne, Tolu’nun Ailesinden, Deniz Yücel’in Ailesine, Tolu’nun öğretmeni ve okul arkadaşlarından, 19 haftadır Ulm ve Almanya genelinde dayanışmanın önemini gösteren komite üyelerine, yerli ve göçmen sanatçıların, şarkılarını sunacağı sanatsal bölümün de yer aldığı konsere, özgürlük ve eşitlikten yana olan tüm Ulm’lüleri ve tüm bölgeyi konsere katılmaya çağırdı.

Türkiye’de işlerinden atıldıkları için, işe geri alınmak talebi ile 210’lu günlere varan açlık grevini sürdüren Nuriye Gülmez  ve Semih Özakça için, mitingde açılan elle çizilmiş olan pankartını  göstererek dayanışma içinde olduklarını söyledi sözcü

Uluslararası Liste-MLPD, AGİF, ATİF, ADHF, HDK-Ulm, NAV-DEM, Anadolu Federasyonu, SYKP üyeleri mitinge katılarak destek verdiler.

                                                

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu