Güncel

Medyada Korsakoff’lularla İlgili Yazılanlar Kınandı!

İstanbul: Ecevit Şanlı’nın ABD Büyükelçiliği önünde gerçekleştirdiği feda eyleminin ardından kamuoyunda çokça dillendirilen özgür tutsaklara yönelik Korsakoff’lu hastalara yönelik kandırıldılar, sağlıksızlar vb. argümanlar üzerinden başlatılan karalama kampanyasına yönelik olarak Wernike Kosakoff ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Girişimi; İHD İstanbul Şubesinde bir basın toplantısı yaparak, yapılan propagandayı protesto etti.

Basın toplantısında; metin okunmadan önce Ölüm orucu gazileri söz aldı. Devletin bir dönem, yine benzeri bir propaganda ile tahliye olan hasta tutsakları yeniden zindanlara koyduğunun aktarıldığı konuşmalarda; Nihat Göktaş ; “zorla müdehale sonucu bu hale geldik. İnandıklarımız için mücadele etmeye çalışıyoruz” dedi. Eyüphan Başar ise söz alarak “biz teslim olmadık ve bunun sonucu olarak bu hale getirilidik.” diyerek başlarına gelecek herhangi birşeyde sorumlusunun devlet olduğunu belirtti.

Ardından okunan basın metninde; kamuoyunda dönen tartışmaları kaygıyla izlediklerini belirten tutsaklar, süreci sorumsuzluk olarak nitelendirdi. “ iyileşme gösterenlerin nasıl bir süyasi faaliyete girecekleri kendi tercihleridir ve eylemlerin niteliği de ayrı bir tartışma konusudur. Ancak bu durum Wernike Korsakoff hastası mahpusların içinde bulunduğu hastalık,sakatlık, engellilik hallerinin, desteğe olan ihtiyaçlarını değiştirmemektedir.” denilen basın açıklaması, medyadaki bu tartışmalardan kaynaklı sorumluların özür dilemeye davet edilmesiyle bitirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu