Manşet

“Mehmet Ayvalıtaş ölümsüzdür!”

Kartal: Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında bir aracının çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş sonsuzluğu uğurlandı.

Dün (3 Haziran) günü İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin yer yerinde süren direnişler 1 Mayıs Mahallesi’nde de devam etti. Halkın, devletin Gezi Parkını yıkma  ısrarı ve faşist baskılarını protestoları binlere varan kitlesel direnişlere dönüşmüşken, 1 Mayıs Mahallesi halkı da sokaklarda, hükümete tepki gösterdi.

Halk, biriken öfkesiyle TEM yolunu trafiğe kapattı, bu sırada bir araç yolda olan Mehmet Ayvalıtaş’a çarparak yaşamını yitirmesine yol açtı.

Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) üyesi olan Mehmet Ayvalıtaş’ın cenazesi bugün 1 Mayıs Mahallesi’nden sonsuzluğa uğurlandı. Cemevi’nde yapılan konuşmadan sonra ailenin gözyaşları, yoldaşlarının öfkesi ile Çekmeköy Mezarlığına doğru yola çıktı.

Mehmet Ayvalıtaş halkımızın büyüyen isyanında yaşayacaktır” yazılı pankart açan SODAP, cenazesinin Cemevinde yıkanmasından sonra sloganlar eşliğinde Çekmeköy mezarlığına doğru yürüyüşe geçti. Cemevinden çıkan binlerce kişi “Faşist devlet hesap verecek”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” , “Mehmet Ayvalıtaş onurumuzdur!” vb sloganları haykırdı. Alkışlar, zılgıtlarla taşınan cenaze töreninde duygusal anlar ve öfke aynı anda yaşandı.

Yol boyunca, hükümetin ülkede estirdiği teröre değinilerek halkın saflarda birleşerek hesap sorulması çağrısı yapıldı. Sloganlar eşliğinde Mehmet Ayvalıtaş’ın yaşamını yitirdiği TEM karayolunun üzerindeki köprüde durularak saygı duruşunda bulunuldu. Burada Mehmet Ayvalıtaş’ın hesabının sorulacağını belirten SODAP üyeleri yaşamını yitirdiği yola karanfil bıraktı. Burada Halkların Demokratik Kongresi adına bir konuşma yapıldı. Konuşmada, 31 Mayıs günü ortaya konan direnişin giderek büyüyerek devam ettiği belirtilerek, örgütlü bir halkı kimsenin yenemeyeceği vurgulandı.

Buradaki kısa anmadan sonra cenaze evinin önünde kısa bir süre bekletildikten sonra Çekmeköy Mezarlığı’na doğru yola çıkarıldı.

Yapılan anma yürüyüşüne HDK, Partizan, ESP, DHF, KÖZ, TKP 1920 gibi pek çok devrimci, demokratik kurum da destek verdi.

 

 

[widgetkit id=142]

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu