Manşet

Mersin Limanı’nda hayat durdu!

Mersin: Mersin Limanı’nda geçtiğimiz ay başlayan direniş büyüyerek devam ediyor.

Şu an direnişe geçen işçilerinin sayısının 1600’ü bulması ve bu işçilerin vardiyalarına gitmeyerek iş bırakmasıyla birlikte Mersin limanında işler patron için durma noktasına geldi.

Mersin limanında işçiler, üç gündür gece-gündüz demeden liman önünde işlerine geri dönmek ve haklarını alabilmek için bekliyorlar. Bu bekleyişe karşı olarak da MİP şirketi, Mersin Valiliği, kolluk kuvveti ve özel güvenlik birleşerek işçilere saldırıyor.

 

İşçilerden birinin durumu ağır

İşçilerin en küçük bir hak talebine tepkisini, gaz bombalarıyla, gözaltıyla, tutuklamayla karşılık veren kolluk kuvvetinin Mersin limanındaki direnişe tepkisi yine aynı şekilde oldu.

Çarşamba günü öğlen saatlerinde, Mersin limanında direnişe geçen işçilerden Serdar Altın’a kolluk kuvveti ve özel güvenlik ekipleri tarafından, vince çıkarken saldırılması sonucu, Altın 8 metre yükseklikteki vinçten düşerek yaralandı.

Liman işçisi Altın’ın vinçten düşürülmesi sonrasında bilinci kapandı. Bu sırada Serdar Altın’ın liman giriş kartını özel güvenlik ekipleri gasp etti. Çünkü kolluk kuvveti tarafından Altın götürüldüğü hastanede “korsan mitingden alındı” diye gösterilecekti. Vinçten düşürülmesi sonrasında başında birçok hasar meydana gelen Altın’a şimdi ise hastane tarafından hiçbir raporu verilmiyor.

 

Gece saldırısı

Yine aynı günün gecesi saat 02.30’da direnişte olan işçilere kolluk kuvveti saldırdı. Bu saldırıda gaz bombası kullanan çevik kuvvet ekipleri birçok işçinin yaralanmasına neden oldu. İşten atılan işçilerden olan Mehmet Eren müdahale sırasında başına gelenleri anlatırken “Yazın yazın siz de yazın bu olup bitenleri” diyor.

Eren sivil polis, özel güvenlik ve çevik kuvvetin el ele vererek yaptığı müdahalede sağ diz kapağına sert bir cisimle vurulduğunu ve gözaltına alındığını belirtiyor. Kolluk kuvvetinin bu saldırısı sonrasında da 6 işçi hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmıştı.

 

“İlk başladığımız yerdeyiz”

Şimdi ise liman önünde halaylarla direniş devam ediyor. İşçiler, limanın içindeki 9 konteynır boşaltma vincini işgal etti ve bazı işçiler de vinçlerin üzerinde bekliyor. Yine yüzlerce işçi Mersin Limanı A Kapısı önünde halaylarla direnişi devam ettiriyor.

Tüm bu yaşananların ve direnişin büyümesinin ardından, MİP şirketi sendikayla görüşmek zorunda kaldı. Ancak bugün (5 Nisan) öğleden önce MİP ile Liman-iş ile yapılan görüşmeden bir sonuç çıkmadı.

Liman-iş Genel Başkanı Önder Avcı görüşmeden sonra işçilere yaptığı konuşmada “MİP ile yaptığımız görüşmeden bir sonuç çıkmadı, şuan direnişe ilk başladığımız yerdeyiz” dedi. Avcı “Biz direnişimize yılmadan devam edersek kazanacağız” diyerek konuşmasını bitirdi.

Konuşmanın ardından işçiler “Direne direne kazanacağız”, “Bu yola baş koyduk geri dönüş yok” sloganları atarak direnişi devam ettiriyor.

 

[widgetkit id=5]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu