Güncel

Mersin ve İzmir’den Diren’e destek eylemleri

H.Merkezi: Mersin Kadın Platformu’ndan tutsak trans kadın Diren Coşkun’a destek

Mersin Kadın Platformu,  İzmir Kızıl Okyanus LGBTİ ve SKM üyeleri ameliyat ve tedavi hakkının engellenmesine karşı ölüm orucunda olan tutsak trans kadın Diren Coşkun’a destek için açlık grevi eylemi başlatacaklarını belirtti.

Mersin Kadın Platformu, tutulduğu Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde ameliyat ve tedavi hakkının engellenmesine karşı ölüm orucuna başlayan Keskesor LGBT Oluşumu aktivisti trans kadın Diren Coşkun’a destek açıklamasında bulundu.

Mersin LGBTİ binasında düzenlenen basın toplantısında Platform adına Mersin LGBTİ Yedi Renk Derneği üyesi Mihrican Zorlu Günok konuştu. Açıklama öncesi LGBTİ aktivisti Yağmur Arıcan, Coşkun’a destek olmak için önümüzdeki günlerde 3 günlük açlık grevi eylemi başlatacağını aktardı.

“Diren’in talepleri taleplerimizdir”

Açıklamasında toplum genelinde artan şiddete dikkat çeken Günok, “Sadece dışarıda değil trans bir bireyin hapishanede bile huzur bulabilmesi mümkün değil. Dört duvardan başka hiçbir özelliği olmayan bir hapishane koğuşunda ayrıca bir tecrit odasında bile diğer mahkûmlardan kat kat daha fazla şiddete maruz kalmaktadırlar” dedi.

Diren Coşkun’un Ocak ayında başlattığı ölüm orucunun bu şiddete verilen bir cevap olduğunu kaydeden Günok, sözlerini şöyle tamamladı;

“Ameliyat ve tedavi hakkının iadesi için verdiği dilekçeleri geri çeviren hapishane yönetimi, onu bezdirmiş, tecrit koşullarında yaşadığı zorluklar, uğradığı taciz ve deneyimlediği ayrımcılık onun böyle sert bir eylem kararı almasına neden olmuştur. Diren’in talepleri taleplerimizdir.

İzmir’de Diren ve Kıvılcım’la dayanışmak için açlık grevi

izmir direne destekÖlüm orucu direnişinde olan Diren ve Kıvılcım’la dayanışmak için bir günlük açlık grevine başladı.

Tutuklu trans kadın Diren Coşkun’un hapishanede uğradığı hak ihlallerini protesto etmek ve gasp edilen haklarını geri almak için başlattığı ölüm orucu direnişi 24. güne girerken, dayanışmak için aynı eyleme başlayan İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurul Üyesi Kıvılcım Arat’ın da direnişi 13. gününde.

İzmir Kızıl Okyanus LGBTİ ve Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Diren ve Kıvılcım’la dayanışmak için bir günlük açlık grevine başladı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İl binasında SKM İzmir Sözcüsü Beritan Altun’un da katılımıyla yapılan basın toplantısında söz alan Kızıl Okyanus LGBTİ üyesi Umutcan İnci, “Tekirdağ 2 No’lu Cezaevinde tutulan trans kadın Diren Coşkun; yaşanan hak ihlallerinin son bulması, ameliyat ve tedavi hakkının iadesi için, 25 Ocak günü ölüm orucuna başladığını duyurmuş, Diren’e destek olmak ve sesini duyurmak amacıyla da İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve LGBT aktivisti Kıvılcım Arat 6 Şubat günü ölüm orucuna başladığını duyurmuştur” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu